Νίκη (81-69) της ΑΕΚ επί της Λάρισας

Νικηφόρο «ποδαρικό» πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία στο κλειστό των Άνω Λιοσίων σημείωσε την πρώτη νίκη της στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών/Basket League. Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε άνετα με 81-69 της Λάρισας, για την 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους απώλεια.

Η ασφυκτική άμυνα της ΑΕΚ για 35 λεπτά, με αποκορύφωμα το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν κράτησε τη Λάρισα στους 6 πόντους, αποτέλεσε το «κλειδί».

Οι γηπεδούχοι μετά την εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο τους, πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (36-29) και δεν κοίταξαν ξανά πίσω… Στο 35΄, μάλιστα, ο φωτεινός πίνακας έγραψε το +15 (70-55), δίνοντας τέλος στα όποια όνειρα είχαν φιλοξενούμενοι για «διπλό».

Κορυφαίος των νικητών, που έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας (70% στα δίποντα, 42% στα τρίποντα), ο Στέφαν Γέλοβατς με 21 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χάντσον με 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69