Νίκη (90-82) με Καμπερίδη για το Λαύριο, με… επτά παίκτες ο Ηρακλής έχασε (80-74) από την ΑΕΚ (videos)

Νίκη (90-82) με Καμπερίδη για το Λαύριο, με… επτά παίκτες ο Ηρακλής έχασε (80-74) από την ΑΕΚ για την Basket League.

Πιο αναλυτικά:

Με «όπλο» την άμυνά του στα τελευταία λεπτά το Λαύριο του Σάββα Καμπερίδη επικράτησε 90-82 του Προμηθέα, στην επιστροφή του Γιατρά στον πάγκο, βάζοντας και τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών.

Με καλές άμυνες στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο νίκησε 90-82 τον Προμηθέα, στην επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του.

Έτσι, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και ανέβηκε στο 8-14 στη Stoiximan Basket League, ενώ από την άλλη οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 11-9 και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βον με 21 πόντους, με τους Μουράτο και Νικολαΐδη να είχαν από 17π. ο καθένας και τον πρώτο να μοιράζει και 11 ασίστ. Επίσης, από 11π. πρόσθεσαν οι Σάβατζ και Κακλαμανάκης, με τον Αμερικανό να παίρνει και 13 ριμπάουντ.

Από το σύνολο της Αχαΐας, ξεχώρισαν οι Άντριτς και Φράνκαμπ με 19π. και 18π. αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82

Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε την κούραση του λειψού (με επτά παίκτες) Ηρακλή και με ηγέτη τον Κολόμ νίκησε 80-74, εδραιώνοντας τη θέση της στην τετράδα. Επέστρεψε ο Ανγκόλα!

Ο Κίνο Κολόμ πραγματοποίησε μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση (34π), οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ σε τρίτη διαδοχική νίκη, απέναντι στον αξιόμαχο Ηρακλή (80-74), που παρατάχθηκε στα Λιόσια με 7 παίκτες. Επιστροφή για τον Ανγκόλα μετά από 4 μήνες απραξίας. H ΑΕΚ θα κάνει… Ανάσταση, χάρη στον Κίνο Κολόμ. Ο Ισπανός γκαρντ ήταν απολαυστικός για ακόμα ένα παιχνίδι. Μέτρησε 34 πόντους με 11/16 σουτ και 6/11 τρίποντα, ενώ με τα 4 ριμπάουντ και τις 6 ασίστ του «γέμισε» την στατιστική του και οδήγησε την ΑΕΚ σε ακόμα μια νίκη.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική για την Ένωση και 5η στα τελευταία 6 παιχνίδια της, επιβεβαιώνοντας την ανοδική πορεία της τον τελευταίο 1,5 μήνα.