ΝΒΑ: Σίξερς και Μάβερικς έκαναν το 2-2

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να κάνει το καλύτερο εφετινό του παιχνίδι στα playoffs και να θυμίζει τον… Χάρντεν του παρελθόντος, οι Σίξερς επικράτησαν των Χιτ στη Φιλαδέλφεια με 116-108 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο «The Beard» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους (6/10 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ σημειώνοντας 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο όταν το Μαϊάμι έκανε την τελική αντεπίθεσή του. Από εκεί και πέρα ο Τζοέλ Εμπίιντ είχε 24 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ 18 πόντους σημείωσε ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Για το Μαϊάμι ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε φοβερό ματς με 40 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μπαμ Αντεμπάγιο με 21 πόντους και Βίκτορ Ολαντίπο με 15 πόντους.
Επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τα ξημερώματα της Τετάρτης (11/5, 02:30) στο Μαϊάμι.

Στο Ντάλας οι Μάβερικς σημείωσαν 20 τρίποντα (45,5%), ισοφάρισαν το ρεκόρ τους στα playoffs και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Φοίνιξ με 111-101 «γράφοντας» το 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν για ακόμη ένα ματς ο Λούκα Ντόνσιτς, που σημείωσε 26 πόντους (1/10 τρίποντα) ενω 24 πρόσθεσε ο Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ που ήταν καθοριστικός με 8/12 τρίποντα.

Σε ότι αφορά στους «ήλιους» ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 35 πόντους ενώ ο Κρις Πολ αγωνίστηκε μόλις 23 λεπτά καθώς χρεώθηκε από νωρίς με φάουλ και αποβλήθηκε περίπου 9 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο επόμενος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο Φοίνιξ τα ξημερώματα της Τετάρτης (11/5, 05:00).