Νεύρο μηδέν! Ήττα χωρίς… άμυνα για τον Άρη στην Πάτρα (95-79)

Ο Άρης δεν έπαιξε άμυνα και το πλήρωσε στην Πάτρα. Ηττήθηκε με σκορ 95-79 από τον Προμηθέα στο φινάλε του α’ γύρου της Basket League, σε ένα παιχνίδι όπου όποτε πλησίαζε για να απειλήσει, τόσο οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπους για να μην επιτρέπουν τους κίτρινους να επιστρέψουν.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Οι κίτρινοι δεν ξεκίνησαν με συγκέντρωση στην άμυνα, έδωσαν πολλά ελεύθερα σουτ και το πλήρωσαν έστω κι αν αυτοί που σούταραν από τον Προμηθέα δεν ήταν οι καλύτεροι σουτέρ της ομάδας.

Ο Άρης δέχθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 5/7 τρίποντα από τους Πατρινούς με πρωταγωνιστές τους Κατσίβελη (3/3 στο α’) και Λίποβι (3/5 στο α’). Πολύ γρήγορα ο Προμηθέας ξέφυγε με διψήφια διαφορά (14-4 στο 5’) και έφτασε στο +16 (25-9 στο 8’), ελέγχοντας τον αγώνα μέσα από τον ρυθμό στην επίθεσή του.

Οι βασικοί του Άρη (Φλιώνης, Μποχωρίδης, Γκετσεβίτσιους Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς) είχαν μόλις 4 πόντους στην πρώτη περίοδο και ευτυχώς για τον Άρη έδωσε λύσεις ο Κεν Μπράουν με το περιφερειακό του σουτ.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-17 και ο Προμηθέας έφτασε στο +17 (36-19) στο 13’. Κάπου εκεί ο Άρης βρήκε λύσεις και από τον Μόρις πέραν του Μπράουν, άντεξε στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα και μείωσε σε 38-29 (15’), ενώ λίγο αργότερα ο Μποχωρίδης έκανε το 41-33 (16’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο -10 για τον Άρη (49-39), που δεν είχε σε καλή μέρα τους “πυλώνες” του.

Ο Άρης κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 7 πόντους όταν ο Ντραγκίτσεβιτς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 53-46, όμως ο Προμηθέας απάντησε με 8-0 σερί και βρέθηκε στο +15 (61-46) στα μισά της τρίτης περιόδου, διάστημα στο οποίο ο Μαυροβούνιος χρεώθηκε με τρία φάουλ. Οι γηπεδούχοι κάθε φορά που ο Άρης πλησίαζε, είχαν τον τρόπο να ξεφεύγουν και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο στο 71-58.

Ο Άρης είχε κακές επιλογές στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Προμηθέας είχε την ποιότητα να εκμεταλλευτεί τα λάθη των κίτρινων και ξέφυγε με 77-60 στο 33’, δίνοντας επί της ουσίας τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-39, 71-58, 95-79.