Νικητής με sold out ο κόσμος, δεν κατάφερε την ανατροπή ο Αρης με Κολοσσό (68-74)!

Σπουδαίο ματς έγινε στο κατάμεστο με sold out Αλεξάνδρειο ανάμεσα σε Αρη και Κολοσσό. Τελικά, η ομάδα της Ρόδου με τρίποντα του Κατσίβελη και του Ντίξον δεν επέτρεψε στον Αρη να κάνει την ολική ανατροπή με τον Σανόγκο να είναι ουσιαστικά ο μοναδικός διασωθείς σε κακή επιθετικά ημέρα για τον Αρη! Το τελικό 68-74 ήρθε στο τέλος!

Ο Αρης ήθελε να κλείσει με νίκη το 2022 και μπήκε δυνατά στο ματς. Προηγήθηκε με 3-0 και 6-2, αλλά η πρωτοπορία ήταν για 4 λεπτά. Το 10-8 έγινε 10-22 μέσα σε 4 λεπτά και ο Κολοσσός πήρε ένα σοβαρό προβάδισμα. Με τη λήξη της αναμέτρησης ο Χάγκινς ευστόχησε σε τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 13-22. Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της ομάδας και γέμισε το Αλεξάνδρειο σε μια γιορτινή ημέρα από κάθε άποψη.

Ο Αρης έπρεπε να βελτιώσει την εικόνα του στην άμυνα, για να γυρίσει τη διαφορά. Ετσι, το 13-24 έχει στο 15ο λεπτό 18-24 με τον Αρη να δέχεται μόλις 2 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Τολιόπουλος πήρε σκυτάλη στο σκοράρισμα και με 5 σερί πόντους ο Αρης μείωσε στους 5 στο 18ο λεπτό! Το 27-33 έγινε 30-33 με τον κόσμο να δίνει ώθηση σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο από 5000 φιλάθλους. Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Καββαδά και πλέον το 32-35 επέτρεψε στους παίκτες του Καστρίτη να κάνουν όνειρα νίκης!

Στην 3η περίοδο ο Αρης προσπάθησε να πάρει το … πάνω χέρι στο ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Αρη να προηγείται για πρώτη στο 22ο λεπτό με καλάθι του Γκούντγουιν με 36-35.  Τα υπόλοιπα 8 λεπτά δεν είχαν καλό θέαμα και ο Αρης έχανε με στην 3η περίοδο σε ένα κατάμεστο Παλέ! Το επιμέρους σκορ ήταν 14-14!

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο με 48-56 στο 33ο λεπτό και ο Αρης βρέθηκε να κυνηγάει! Ο Αρης δεν τα παράτησε και μείωσε σε 51-56 στο 35ο λεπτό! Το 51-58 έδωσε ένα προβάδισμα νίκης στον Κολοσσό στο 36ο λεπτό! Ο Αρης κατάφερε να μειώσει σε 55-60 και να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες! Το 59-62 στο 38ο λεπτό έδωσε μεγάλη αγωνία… Ο Ντίξον με τρίποντο έδωσε αέρα ξανά στον Κολοσσό, αλλά και ο Κατσίβελης, που ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στους Ροδίτες.

Ο Αρης δεν μπόρεσε να πάρει την 7η νίκη και ο Κολοσσός συνέχισε την παράδοση!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 12 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Τολιόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Νότε 9, Νετζήπογλου (3 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 1 , Σανόγκο 12 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) , Σχίζας , Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος, Σιδηροηλίας, Χάγκινς 13 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Όσμπορν 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κόφι , Κατσίβελης 19 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μορέιρα 5 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Χρυσικόπουλος 4 , Ντίξον 19 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ιορδάνου, Τιγκ 8, Κένταλ 5 (1), Χατζηδάκης 6 (3 ριμπάουντ)