ΝΤΟΜΖΑΛΕ PRESSARIS LIVE: Έλιος Σανς – Άρης 54-62 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης ξεκινάει στο Ντομζάλε την ευρωπαϊκή του πορεία στο νεοσύστατο Τσάμπιονς Λιγκ. Απέναντί του θα βρει την πρωταθλήτρια Σλοβενίας, Έλιος Σανς και θέλει όσο τίποτα άλλο τη νίκη προκειμένου να ξεκινήσει θετικά την χρονιά και να κλείσει την άσχημη παρένθεση από την ήττα στο Ρέθυμνο. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Σανς – Άρης 54-62

40′ (25”) Βολές για τον Μούρτο, 1/2 και 54-62.

40′ (40”) Κάρφωμα του Κέισι και 54-61.

40′ (41”) Συνεχόμενα λάθη του Άρη από αφέλεια… Τάιμ άουτ του Πρίφτη.

40′ (51”) Βολές για τον Λέλιτς, 1/2 και 52-61.

40′ 2/2 βολές του Κέισι και 51-61.

39′ (1.06) Βολές για τον Κάμινγκς, 1/2 και 49-61.

39′ 2/2 βολές από τον Λέλιτς και 49-60.

39′ (1.19) Ο Ντραγκίσεβιτς δίνει την χαριστική βολή με τρίποντο! Ο Άρης μπροστά με 47-60!

39′ Ο Κέισι στις βολές, 1/2 και 47-57.

39′ (1.57) Ο Ξανθόπουλος κάνει το 46-57.

38′ (2.04) Βολές για τον Καββαδά, 0/2 παραμένει το 46-55. Επιθετικό ριμπάουντ ο Μαρμπλ.

38′ Ο Κέισι μειώνει σε 46-55 (2.26), τάιμ άουτ…

36′ Νέα καλή άμυνα των κίτρινων, πάει για βολές ο Ντραγκίσεβιτς, 2/2 και 44-55!

35′ Τάπα του Ντραγκίσεβιτς…

35′ Κλέψιμο του Μαρμπλ…

34′ Δεύτερη καλή άμυνα του Άρη… Τάιμ άουτ από τον Βούλιτς…

33′ Εξαιρετική άμυνα του Μπάκνερ, κόβει τον Κάρι, η κατοχή στον Άρη…

33′ 2/2 βολές για τον Κάμινγκς και 44-53.

33′ Επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα για τον Μπάκνερ (44-51).

32′ Τρία χαμένα αμυντικά ριμπάουντ για τον Άρη στην ίδια επίθεση των Σλοβένων…

31′ Ο Μπόλτσινα κάνει το 44-49.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Σανς – Άρης 42-49

30′ Βολές για τον Καββαδά, 2/2 και 42-49.

30′ 2/2 βολές για τον Γκόριαντς (42-47).

30′ Βολές για τον Καββαδά, 0/2 παραμένει το 40-47.

30′ Ο Κάρι σκοράρει ξανά (40-47).

29′ Καλάθι και φάουλ από τον Καββαδά, ο Άρης στο +9 (38-47).

27′ Ο Κάρι σκοράρει και μειώνει σε 38-45.

27′ Ο Κάμινγκς είναι… καυτός, σκοράρει ξανά και 36-45.

27′ Ο Μπάκνερ σκοράρει για το 36-43.

26′ Τρίποντο από τον Κέισι (36-41).

26′ 2/2 βολές για τον Κάρι και 33-41.

25′ Ο Κάμινγκς με νέο τρίποντο κάνει το 31-41! Τάιμ άουτ από τους Σανς…

24′ Ο Κάμινγκς από τη γωνία ευστοχεί έξω από τ 6,75μ. (31-38).

23′ Ο Μαρμπλ κάνει το 31-35.

22′ Ο Μπόλτσινα κάνει το 31-33.

21′ Τρίποντο από τον Μαρμπλ και 29-33.

21′ Ο Λέλιτς μειώνει σε 29-30.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Σανς – Άρης 27-30

20′ Ο Μπόλτσινα στην λήξη του ημιχρόνου κάνει το 27-30.

20′ Ο Καββαδάς κρατά τον Άρη επιθετικά (25-30).

19′ 1/2 βολές για τον Μότσνικ και 25-28.

19′ Αιφνιδιασμός από τον Άρη, ο Καββαδάς κάνει το 24-28. Τάιμ άουτ από τον Βούλιτς.

18′ Ο Καββαδάς κάνει το 24-26.

18′ Ο Μπόλτσινα ισοφαρίζει (24-24).

18′ Άσχημα εκτελεσμένος ο αιφνιδιασμός από τον Κάμινγκς, παίρνει ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, ασίστ στον Καββαδά, καλάθι και φάουλ και 22-24. Τάιμ άουτ…

17′ Ισοφαρίζει ο Μότσνικ (22-22).

16′ Βολές για τον Φλιώνη, 0/2 παραμένει το 20-22.

15′ Ο Κίζλινκ μειώνει με τρίποντο στο καλάθι (20-22).

14′ Ο Ντραγκίσεβιτς βρίσκει στόχο από ασίστ του Μούρτο (17-22) στον αιφνιδιασμό.

14′ Αντιαθλητικό φάουλ στον Ζάρα πάνω στον Μότσνικ, 2/2 και 17-20.

14′ Τρίποντο από τον Κέισι και 15-20.

13′ Σκοράρει ο Ξανθόπουλος για το 12-20.

13′ Χωρίς σκορ ακόμα το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του…

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Σανς – Άρης 12-18

10′ 1/2 βολές για τον Μότσνικ και 12-18.

10′ Τρίποντο από τον Ζάρα στην λήξη της επίθεσης του Άρη και 11-18.

10′ Ο Μπόλτσινα μειώνει σε 11-15.

9′ Βολές για τον Καββαδά, 2/2 και 9-15.

8′ Ο Κάρι μειώνει σε 9-13.

8′ Βολές για τον Λέλιτς, μειώνουν οι Σανς (7-13).

7′ Ο Καββαδάς βάζει πλάτη και σκοράρει (6-13).

Διακοπή γιατί… διαλύθηκε το διαφημιστικό led μπροστά από την γραμματεία…

suns_aris_led_grammateia

7′ Ο Ζάρας κάνει το 6-11 από την κορυφή της ρακέτας.

Για τον όμιλο του Άρη η Νίμπουρκ κέρδισε στην Δανία τους Μπάκεν Μπίαρς με 75-57.

6′ Ο Κάρι μειώνει σε 6-9.suns_aris_jumpball

5′ Δεύτερο φάουλ του Μαρμπλ, στη θέση του ο Μούρτος.

5′ Μακρινό δίποντο από τον Ξανθόπουλο και 4-9!

4′ Κάρφωμα του Μπάκνερ από ασίστ του Ξανθόπουλου και 4-7.

4′  2/3 βολές για τον Λέλιτς από φάουλ του Μαρμπλ που δεν ήταν, μειώνουν οι Σανς σε 4-5.

3′ Ο Κάρι μειώνει σε 2-5.

3′ Απίστευτο κάρφωμα του Μπάκνερ και 0-5!

3′ Άψογος ο Ντραγκίσεβιτς σε κίνηση ποστ και 0-3.

2′ Βολές για τον Μπάκνερ, 1/2 και 0-1.

1′ Με δύο χειριστές της μπάλας ξεκινάει ο Πρίφτης τον αγώνα, επιδιώκοντας να ελέγξει τον ρυθμό.

Η πεντάδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Κάμινγκς, Μαρμπλ, Ντραγκίσεβιτς, Μπάκνερ.

Η πεντάδα των Σανς: Κάρι, Λέλιτς, Κίζλινκ, Ατανάτσκοβιτς, Μπόλτσινα.

Για τον όμιλο του Άρη, η Μπάνβιτ ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της, κερδίζοντας μέσα στο Ισραήλ την Ναχαρίγια με σκορ 83-70, με κορυφαίους τους Όρελικ (16π.), Θίοντορ (15π.) και Κούλιγκ.

Στο παρκέ οι δύο ομάδες για την προθέρμανσή τους…

Η 12αδα του Άρη: Μαρμπλ, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Κάμινγκς, Ζάρας, Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα των Σανς: Μότσνικ, Κίζλινκ, Ομάν, Αλιάζ, Κάρι, Βέσελ, Λέλιτς, Γκόριαντς, Ατανάτσκοβιτς, Κέισι, Μπόλτσινα, Βόντσινα.

Εκτός 12αδας είναι ο Ρέμεκουν, βασικός σέντερ των Σανς λόγω τραυματισμού.

Οι πρώτοι οπαδοί του Άρη μπήκαν στο γήπεδο και απλώνουν τα πανό τους. Η Sportna Dvorana θα έχει έντονο κιτρινόμαυρο χρώμα!

suns_aris_kosmos

Ο Δημήτρης Πρίφτης παρακολουθεί τα πρώτα αναγνωριστικά σουτ των παικτών του από τον πάγκο.

Δύο νεαροί παίκτες των Σανς και ο Ρεμεκούν έχουν βγει για τα πρώτα σουτ στο γήπεδο.

suns_aris_1 suns_aris_2 suns_aris_3 suns_aris4

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης και ο Θόδωρος Ζάρας είναι οι πρώτοι παίκτες του Άρη που βγήκαν για σουτ.

Ο Άρης επιστρέφει στην Σλοβενία μετά από 17 χρόνια και 7 μήνες για να παίξει ευρωπαϊκό παιχνίδι. Σε σύνολο εννιά αναμετρήσεων με σλοβενικές ομάδες έχει 6 νίκες και 3 ήττες.