Ξέμεινε στο δεύτερο ημίχρονο κι έχασε ο Παναθηναϊκός (75-54) στο Μιλάνο

Έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και ηττήθηκε με 75-54 από την Αρμάνι Μιλάνο στο «Μediolanum Forum» για την 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι «πράσινοι» δε μπόρεσαν ν’ ακολουθήσουν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και υποχρεώθηκαν στην όγδοη διαδοχική ήττα τους στη EuroLeague. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ήταν ο Μέικον με 14 πόντους ενώ για την Αρμάνι Μιλάνο ο Χολ είχε 19.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε το ματς με σκοπό να επιβάλλει τον ρυθμό της, ωστόσο παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, είχε έτοιμες τις απαντήσεις του. Με επιθετική αιχμή τον Ντάριλ Μέικον (9 πόντοι με 3/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) οι «πράσινοι» όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικοί αλλά μόλις βελτίωσαν την άμυνα τους πήραν το προβάδισμα (19-15 στο 10′) κρατώντας την Αρμάνι Μιλάνο χωρίς πόντο για τρία λεπτά.

Κάπως έτσι η αναμέτρηση κυλούσε στον ρυθμό που επιδίωκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ακόμα και όταν ήταν άστοχος. Η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε όμως την φθορά των φάουλ του «τριφυλλιού» και με διαδοχικές βολές έχτισε το +4 (33-29) στο τέλος του πρώτου μέρους με επιμέρους σκορ 18-10. Παρά το γεγονός ότι οι επιθετικές λύσεις δεν ήταν τόσες πολλές για τους φιλοξενούμενους, έδειχναν ικανοί να μείνουν μέσα στο ματς.

Αυτό βέβαια, δεν επιβεβαιώθηκε στην πράξη αφού οι Ιταλοί κυριάρχησαν απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 20-8 προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά (53-37) στο 28΄, έπειτα από καλάθι του Κάιλ Χάινς. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να διορθώσουν την κακή εικόνα της τρίτης περιόδου και να μπουν ξανά μέσα στο ματς. Από τη στιγμή που η διαφορά είχε ανοίξει σε διψήφιο αριθμό, τα πράγματα είχαν δυσκολέψει για τα καλά αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν έβρισκε τον τρόπο, ώστε να επιστρέψει. To τρίποντο του Χολ στο 34’έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στο +18 (69-51), με συνέπεια το υπόλοιπο της αναμέτρησης να είναι τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 33-29, 57-42, 75-54.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 19 (3), Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 9 (1), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14, Μπέντιλ, Ντατόμε.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 6 (2), Γουάιτ 5 (1), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4.