Ξέφυγε στο +6 η Μπάγερν Μονάχου, αφήνοντας τελευταία τη Σάλκε

Η αναμέτρηση της ουραγού με την πρωτοπόρο της Bundesliga βρήκε, αναμενόμενα, νικήτρια τη δεύτερη, με την Μπάγερν Μονάχου να νικά 2-0 τη Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν και να ξεφεύγει στο +6 από τη δεύτερη θέση, με τους «βασιλικούς μπλε» να παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας και στο -5 από τη σωτηρία.

Οι Βαυαροί χτύπησαν από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, με τον Γκνάμπρι να ανοίγει το σκορ με συρτό σουτ στο 38’, μετά από απίθανη συνεργασία με τον Μουσιάλα, ο οποίος έστρωσε στον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

Στο 52ο λεπτό, μία εκτέλεση φάουλ για τη Σάλκε οδήγησε σε ταχύτατη αντεπίθεση των Βαυαρών, με τον ανεβασμένο Τσούπο-Μοτίνγκ να διαμορφώνει από κοντά το τελικό αποτέλεσμα, που αποτέλεσε τη δέκατη συνεχόμενη νίκη των πρωταθλητών σε όλες τις διοργανώσεις.