Ξανθόπουλος και Μούρτος άλλαξαν το μομέντουμ στον Άρη

Είναι λογικό τα φώτα να έπεσαν χθες πάνω στον Γουίλ Κάμινγκς που έκανε εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο ή στον Βλάντο Γιάνκοβιτς που αναδείχθηκε MVP της 4ης αγωνιστικής στο Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο αυτοί που άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα και έβαλαν τον Άρη και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης ήταν οι Βασίλης Ξανθόπουλος και Σπύρος Μούρτος.

Ο πρώτος λειτούργησε καλύτερα την ομάδα από τον Κάμινγκς, έβαλε τους κίτρινους σε μια σειρά, πίεσε καλύτερα στην άμυνα και μαζί με την παρουσία του Μούρτου, που αρχικά ανέλαβε τον περιορισμό του Τζόρνταν Θίοντορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και εν συνεχεία έδωσε λύσεις και στην επίθεση με 3/3 δίποντα, ήταν αυτοί που άλλαξαν την ροή του παιχνιδιού.

Ο Άρης δεν έχει την πολυτέλεια να περιμένει πράγματα μόνο από 2-3 παίκτες. Είναι μια ομάδα με βαθύ ρόστερ και πρέπει να παίρνει λύσεις από όλους ανάλογα τον αγώνα και χθες βοήθησαν όλοι, από τον Γιάνκοβιτς μέχρι και τον Δημήτρη Φλιώνη που έπαιξε κάτι περισσότερο από δύο λεπτά.