Ξεκαθάρισμα λογαριασμών στη Θεσσαλονίκη!

Πάλεψε σκληρά για δύο σετ, αλλά λύγισε στην Λευκορωσία ο Άρης κόντρα στην Κομουνάλνικ Γκρόντνο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 3-1 σετ, στο πλαίσιο των «32» του Challenge Cup.

Η πρόκριση τώρα θα παιχθεί στο… ξεκαθάρισμα λογαριασμών που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου στο Αλεξάνδρειο (7μ.μ.). Ο Άρης θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να διεκδικήσει την πρόκριση στο “χρυσό σετ” των 15 πόντων.

Οι κίτρινοι ταξίδεψαν με μόλις επτά παίκτες στη μακρινή Λευκορωσία (Κυριακίδης, Ριζόπουλος, Τζελάτι, Μποζίδης, Κιόσης, Γκιρτζίκης / Μπαμπαλιούτας λ.),πάλεψαν μέχρι τέλους το πρώτο σετ, το οποίο ωστόσο έχασαν στις λεπτομέρειες με 26-24. Ο Άρης ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο σετ, κατακτώντας το με 25-11 σε 19′!

Η Κομουνάλικ επέβαλλε τον ρυθμό της και σε συνδυασμό με την κούραση των παικτών του Γιώργου Γιάτση στέρησαν την νίκη από τους κίτρινους.

Διαιτητές: Σεκ Τζάσεκ (Πολωνία), Ζντένεκ Γκραμπόφσκι (Τσεχία)
Τα σετ του αγώνα:  26-24 (26′), 11-25 (19′), 25-21 (26′), 25-19 (21′).