Ξεμούδιασμα με φιλική νίκη (83-62) επί των Μαχητών Πεύκων!

Ξεμούδιασμα με νίκη στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της χρονιάς έκαναν οι παίκτες του Άρη, κερδίζοντας στο Αλεξάνδρειο τους Μαχητές Πεύκων με σκορ 83-62.

Όπως ενημέρωσε η ΚΑΕ “οι καλαθοσφαιριστές του Άρη είχαν την ευκαιρία να «ξεμουδιάσουν» από τις σκληρές προπονήσεις των τελευταίων 10 ημερών. Το τεχνικό τιμ της ομάδας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα συστήματα και σχήματα και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια. Δεν αγωνίστηκαν ο Dominic Waters, λόγω των ενοχλήσεών του στο πόδι και ο ασθενής Σπύρος Μούρτος.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (6-6) ο Άρης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-15 με αιχμές του δόρατος επιθετικά τους White και McNeal. Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι«» βελτίωσαν την άμυνα και έβγαλαν αρκετούς αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα το 48-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης κράτησε τα ηνία του αγώνα παράλληλα με τις δοκιμές των Θωμά Νίκου, Σάββα Καμπερίδη και στο 30’ το σκορ ήταν 64-40.

Στην τέταρτη περίοδο το τεχνικό τιμ του Άρη χρησιμοποίησε νεαρούς παίκτες, ξεκουράζοντας τους βασικούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 48-25, 64-40, 83-62.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 8, Τσούπκοβιτς 5 (1), Φλιώνης 4, White 13, Ζάρας, Hagins 2, Cohen 10, Σίμτσακ 6, McNeal 14 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Δημητρακάς, Δήμας, Χρηστίδης 8, Δίπλαρος.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ: Απιδόπουλος 3, Θωμαΐδης, Μάρουσιτς 6, Γερομιχαλός 8, Ελευθεριάδης 20, Μπουρδάνος 6, Στόλης 3 (1), Χονδρογιάννης, Γράβας 9, Αζίζης, Θεοδωράκος 4, Λευκαδίτης 3″.