ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ξεμπούκωσε ο Τζένκινς, “διπλό” στην Πάτρα (79-89) για τον Άρη!

Ο Μάικλ Τζένκινς έδειξε για πρώτη φορά φέτος για ποιο λόγο ο Άρης του έκανε διετές συμβόλαιο το καλοκαίρι. Ήταν εξαιρετικός στα 31 λεπτά που αγωνίστηκε, είχε 29 πόντους, αλλά συνεισφορά σε όλους τους τομείς του αγώνα και οδήγησε τους κίτρινους στη νίκη μέσα στην Πάτρα επί του Προμηθέα με σκορ 89-79! Εξαιρετικός και ο Ντραγκίσεβιτς, πολύτιμος για άλλη μια φορά ο Ζάρας.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν τον αγώνα θέλοντας να παρουσιάσουν καλύτερη εικόνα στην επίθεσή τους, αλλά… ξέχασαν να παίξουν άμυνα. Ο Μουρ το εκμεταλλεύτηκε είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας και ο Προμηθέας ξέφυγε με 22-16 λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος, στην οποία οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις επιθετικά από τους Τζένκινς και Ντραγκίσεβιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό άλλαξε. Ο Άρης ήταν πιο συνεπής αμυντικά, ο Ζάρας έδωσε πολύτιμες λύσεις σκοράροντας 9 πόντους και δίνοντας άλλες δύο ασίστ στον Σίμτσακ και οι Τζένκινς-Ντραγκίσεβιτς ήταν σταθερά απειλητικοί. Στο 15’ το σκορ ήταν 27-30, στο 16’ ο Ντραγκίσεβιτς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 29-33, αλλά συνεχόμενα τρίποντα σε ανοικτό γήπεδο από Γκίκα και Φαγέ έδωσαν προβάδισμα στον Προμηθέα με 35-33 (17’) και 38-36 (18’).

Οι κίτρινοι αντέδρασαν σωστά και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-43, έχοντας 4/7 τρίποντα και 48% εντός παιδιάς (48%).

Με τον Τζένκινς να σκοράρει επτά σερί πόντους, ο Άρης ξέφυγε με 43-50 (24’) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά δεν ήταν ικανός να κρατήσει την υπέρ του διαφορά. Ο Προμηθέας βρήκε τον τρόπο να εκμεταλλευτεί λάθη και αστοχία του Άρη σε εκείνο το διάστημα και στο 28’ προσπέρασε με 56-54. Οι κίτρινοι ανέκαμψαν και με τον Ντραγκίσεβιτς να παραμένει “ζεστός” από το πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 57-63.

Ο Μάικλ Τζένκινς ολοκλήρωσε την εκπληκτική του εμφάνιση με τον πιο εμφατικό τρόπο. Ο Προμηθέας μείωσε στο 33’ σε 61-66, αλλά ο Αμερικανός ήταν παρών και στα δύσκολα… Με 10 πόντους και 2 ασίστ μέχρι το 38’ ήταν αυτός που οδήγησε τον Άρη στη νίκη, διότι οι κίτρινοι 2:27 πριν το φινάλε έφτασαν στο +12 (70-82) και παρότι ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε λάθη των παικτών του Πρίφτη και μείωσε σε 77-83 (1.09) ήταν πάλι εκεί ο Τζένκινς για να δώσει την χαριστική βολή με 2/2 βολές και ένα κλέψιμο στα 50’’…

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-43, 57-63, 79-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (20/30β., 16/26δπ., 9/29τρ., 25ρ., 13ασ., 16λ., 9κλ., 2κοψ.): Γκίκας 12 (3/4τρ.), Πέττας 5, Φαγέ 17 (6ρ.), Σαρικόπουλος 9 (4ρ.), Μουρ 19 (5ασ.), Κλαρκ 7 (4ασ.), Άντερσον 10 (3/7τρ.), Γιαννικόπουλος, Γερομιχαλός, Τσάμης, Τζόνσον.

ΑΡΗΣ (22/28β., 23/45δπ., 7/14τρ., 40ρ., 17ασ., 16λ., 8κλ.): Μαρμπλ 4 (2ασ.), Τζένκινς 29 (7/9β., 5/10δπ., 4/6τρ., 8ρ., 4ασ., 2κλ.), Κάμινγκς 11 (7ρ., 4ασ.), Σίμτσακ 6 (4ρ.), Ντραγκίσεβιτς 18 (2/2β., 5/7δπ., 2/4τρ., 5ρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος (3ρ., 3κλ.), Τσαϊρέλης, Ζάρας 15 (2/2β., 5/6δπ., 1/2τρ., 2ασ.), Χρηστίδης, Μούρτος 1, Μπάκνερ 5 (5ρ.).