Ξεπέρασε τον σκόπελο στο Λαύριο (68-76), συνεχίζει αλώβητος με πέντε σερί νίκες!

Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε και στο Λαύριο, παρότι δεν παρουσίασε το καλύτερό του αγωνιστικό πρόσωπο. Κέρδισε την νεοφώτιστη ομάδα με σκορ 76-68 και πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη, συνεχίζοντας αλώβητος την πορεία του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν το χειρότερο του Άρη την φετινή χρονιά. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προφανώς είχε μείνει στο Καζάν, είτε από κούραση, είτε από την ευφορία της νίκης επί της Ούνιξ και το πλήρωσε αυτό. Αρκεί κανείς να παρατηρήσει ότι οι κίτρινοι έκαναν 10 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ είχαν κάνει 7 σε 45 λεπτά μέσα στο Καζάν!

Το πρόβλημα του Άρη ήταν επιθετικό. Το Λαύριο δεν άφησε τους κίτρινους να δημιουργήσουν, υπήρχε και αστοχία στις βολές (8/14 στο ημίχρονο) και έτσι οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα σερί 12-0 μετέτρεψαν το 11-14 (8’) σε 23-14 (12’).

Με τρίποντο του Μπάρλου η διαφορά έφτασε λίγο αργότερα στους 10 πόντους (26-16 στο 14’) και κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Άρη. Οι κίτρινοι με λίγο καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν λύσεις και μείωσαν σε 31-29 (18’), αλλά το Λαύριο που είχε σε καλή μέρα τους Μπάρλο, Νίξον και Γιανγκ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 38-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τον Άρη. Με συνεχόμενα τρίποντα του Μακ Νιλ οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 40-43 (24’) και ο Γουάιτ με νέο τρίποντο έκανε το 42-47, όμως το Λαύριο δεν τα παράτησε. Μείωσε σε 48-49 με κάρφωμα του Κρουμπάλι στο 26’, όμως το κάρφωμα του Αμερικανού ράγισε το ταμπλό και έτσι το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 45 λεπτά! Οι κίτρινοι έχασαν τον ρυθμό τους, το Λαύριο το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 57-56 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη. Ο Μακ Νιλ έβαλε τον Άρη μπροστά με 57-60 (33’), ο Κοέν έγραψε το 57-62 και παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-62 (35’), οι κίτρινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και ξέφυγαν με 60-67 με 3/3 βολές του Μούρτου (3.42). Ο Νίξον μείωσε σε 62-67, αλλά το καλάθι και φάουλ του Ξανθόπουλου (2.09) διαμόρφωσε το 62-70. Στον χρόνο που απέμενε ο Γουότερς ήταν ψύχραιμος από τις βολές και οι κίτρινοι δεν κινδύνευσαν με ανατροπή ως το φινάλε ενός πολύ δύσκολου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 57-56, 68-76.

ΛΑΥΡΙΟ: Γιανγκ 15 (1), Κρουμπάλι 9, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος 3 (1), Νίξον 14, Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκος 2, Μπάρλος 12 (1), Έβανς 7.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4 (2ρ., 2ασ.), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 2, Γουάιτ 11 (6ρ.), Ζάρας, Χάγκινς 11 (5ρ.), Κοέν 4 (6ρ., 2ασ.), Μούρτος 6 (3ρ.), Σίμτσακ 4, Μακ Νιλ 18 (4/5β., 4/11δπ., 2/3τρ., 6ρ., 4ασ., 3κλ.).