Ξιφασκία: Χάλκινο μετάλλιο ο Γρόλλιος στο Κύπελλο Ανδρών (photos)

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του τμήματος Ξιφασκίας του Α.Σ. Άρης, στο Κύπελλο Ανδρών το οποίο διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Σε μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στην ιστορία του τμήματος, ο 14χρονος Θωμάς Γρόλλιος κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, αγωνιζόμενος απέναντι σε αρκετά μεγαλύτερους, ηλικιακά, αντιπάλους.

Αναφορικά με τους υπόλοιπους αθλητές, ο Γκυ Λεωτόν κατέκτησε τη 10η θέση, ο Λάζαρος Λεωτόν την 28η, ο Ευθύμιος Γιακουστίδης την 36η και ο Φίλιππος Αϊβάζης την 39η.

Ξιφασκία: Χάλκινο μετάλλιο ο Γρόλλιος του Άρη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας το οποίο διεξάγεται στο ΟΑΚΑ κατέκτησε ο Θωμάς Γρόλλιος, στην κατηγορία των Παίδων.

Ο αθλητής του ΑΡΗ κατέκτησε την τρίτη θέση στους ατομικούς αγώνες που διεξήχθησαν το Σάββατο 12/9. Στις Κορασίδες, η Εβίτα Καβέλη κατέκτησε την 8η θέση.

Με βάση τις θέσεις που κατέλαβαν οι αθλητές / αθλήτριες του ΑΡΗ στους ατομικούς αγώνες, καθορίστηκε η αρχική κατάταξη, στην οποία ο ΑΡΗΣ είναι δεύτερος στις Κορασίδες και τρίτος στους Παίδες.

Σήμερα Κυριακή (13/9), ο ΑΡΗΣ ρίχνεται στη «μάχη» των ομαδικών αγώνων.