Οδυνηρή ήττα από την Κύμη (60-73) και τώρα… τρέχουμε

Ο Άρης δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ούτε την πίεση του αποτελέσματος, ούτε τις απουσίες του Γκάρι Μπελ και του Γιάννη Αθηναίου. Πνίγηκε από το άγχος του και την κακή ποιότητά του και ηττήθηκε από την Κύμη με σκορ 60-73 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Το άγχος ήταν αυτό που κυριάρχησε στο παιχνίδι του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι ήταν εμφανώς πιεσμένοι σε όλες τις προσπάθειές τους, την ώρα που η Κύμη χωρίς να παρουσιάσει κάτι εντυπωσιακό έβαλε τα τρίποντα και απέκτησε διαφορά ασφαλείας, δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Χωρίς τους Γκάρι Μπελ και Γιάννη Αθηναίου οι κίτρινοι περίμεναν λύσεις πρωτίστως από τους Μποχωρίδη και Προύιτ, όμως αμφότεροι ήταν άστοχοι επιθετικά (1/6 σουτ ο πρώτος, 2/5 σουτ ο δεύτερος). Η μπάλα δεν πέρασε στη ρακέτα, εκεί που ενδεχομένως ο Άρης να μπορούσε να βρει λύσεις με τον Τσαϊρέλη και έτσι το παιχνίδι των κίτρινων έγινε μονότονο και προβλέψιμο. Τα 3/14 τρίποντα ήταν σημάδι άγχους και έλλειψης δημιουργικότητας (μαζί με τις μόλις 3 ασίστ), ενώ την ίδια στιγμή η Κύμη είχε 7/12 σουτ έξω από τα 6,75μ. και είχε κυριαρχήσει στη μάχη των ριμπάουντ (8-24!).

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-19 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στο +14 (18-32) στο 16’ ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε προ στιγμήν σε 23-32 (18’), αλλά ο ΜακΦάντεν με τρίποντο έγραψε το 28-41 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο. Ο Άρης με άγχος… τόνους στα πόδια των παικτών του δεν μπορούσε να λειτουργήσει στην επίθεσή του, ο ανεκδιήγητος Δεσλής σφύριζε συνέχεια κόντρα στους κίτρινους και το σκορ έγινε 30-50 στο 25’… Οι κίτρινοι έψαχναν μια αντίδραση, ο κόσμος προσπαθούσε να δώσει ώθηση, αλλά τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-59 με τρίποντο του Προύιτ στην εκπνοή.

Ο Άρης ήταν πνιγμένος στο άγχος του, δεν μπορούσε να λειτουργήσει πουθενά, ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση και η Κύμη έφτασε στο +21 (47-68) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Όλα είχαν κριθεί για τον Άρη, παρά το ότι η διαφορά έπεσε στους 8 πόντους με ένα σερί 13-0 (60-68, 1:31) και πλέον μπαίνει σε πολύ μεγάλες περιπέτειες, κυρίως λόγω της εικόνας που παρουσίασε σήμερα στο παρκέ…

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 9 (3κλ.), Φλιώνης 7 (1/3δπ., 1/7τρ., 2/2β., 3κλ.), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (4ρ., 2ασ.), Τσαϊρέλης 14 (7/8β., 2/4δπ., 1/3τρ.), Πουλιανίτης 8 (2/2β., 3/5δπ., 0/2τρ.), Χρηστίδης, Προύιτ 9 (4ρ.).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4, ΜακΦάντεν 14 (4), Σμιθ 9, Τσαγκαράκης 9 (3), Γλυνιαδάκης 4, Βίλιαμσον 1, Κάιζερ 6, Μπάρλος 5.