Οι έφηβοι έδειξαν τον δρόμο, 59-58 τον ΠΑΟΚ!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ 59-58 στο Παλέ και σημείωσε την δεύτερη νίκη του τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα εφήβων. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε δύο βολές του Γράβα (κορυφαίος των κίτρινων με 18 πόντους) 5” πριν το τέλος!

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-15 χάρη σε προσωπικούς πόντους του Λευτέρη Μποχωρίδη. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν και πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα στο Παλέ να «γράφει» το 34-30. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος γύρισε την άμυνα του σε ζώνη με αποτέλεσμα οι παίκτες του Νίκου Δημητρίου να μπλοκάρουν στην επίθεση. Έτσι στο 30′ το σκορ ήταν 44-42 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι ο Άρης υπέπεσε σε αρκετά λάθη ενώ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην ζώνη του αντιπάλου. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 57-55 30” πριν το τέλος για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Λιάπη και να πάρει προβάδισμα 57-58 στα 15”. Ο Άρης κέρδισε βολές στην συνέχεια, με τον Γράβα να βρίσκει στόχο και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του καθώς ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στα 5” δευτερόλεπτα που είχαν απομείνει.

Τα δεκάλεπτα:24-15,34-30,42-44,59-58.
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Γαζέτας

ΑΡΗΣ (Δημητρίου): Μποχωρίδης 12, Χρυσάφης, Τούλιας, Γερομιχαλός Δ. 7, Κελεσίδης, Βεζένκοφ 2, Γράβας 18 (5), Φλιάτης, Καρανώτας 2, Καλαϊτζής, Γερομιχαλός Π. 8, Βασιλειάδης 10.

ΠΑΟΚ(Βαβρίτσας): Αμπαράς 5, Λιάπης 18 (2), Βαρυτιμιάδης 16 (1), Μαλούνας 10 (2), Κωνσταντινέλης 5 (1), Τσαπουρνάς, Γκάτζιας 4, Μπανιώτης, Ντομόπουλος, Πισσανίδης, Τσεζμετζής, Γκουτζιομήτρος.