Οι αριθμοί του Άρης-Ρέθυμνο: Γίνεται… διψήφιος

Ο Άρης διατηρεί το προβάδισμα των νικών στις αναμετρήσεις με το Ρέθυμνο Cretan Kings αφού επικράτησε στα εννιά από τα 15 παρά την ήττα του 1ου γύρου στην Κρήτη με 80-73 (Γκούντγουϊν 19, Γιαννόπουλος 14 – Μποχωρίδης 21π, 8ρ, 7ασ, Βασιλόπουλος και Τσαϊρέλης 15).

Ειδικότερα στα επτά παιχνίδια της Θεσσαλονίκης, οι “κιτρινομαύροι” μετρούν έξι νίκες αφού το Ρέθυμνο Cretan Kings έφυγε από το “Nick Galis Hall” με το “διπλό” μόνο στο ματς της σεζόν 2012-13. Τότε οι Κρητικοί είχαν επικρατήσει με 73-71 με 36 πόντους του Ούρος Ντούβνιακ (ο Αθηναίου είχε 16 για τους γηπεδούχους).

Οι έξι νίκες του Άρη ήρθαν άλλοτε δύσκολα (73-67 την περίοδο 2013-14, 68-62 την περίοδο 2014-15) κι άλλοτε ευκολότερα με μεγαλύτερη σε έκταση, εκείνη της περσινής σεζόν όταν νίκησε με 98-50 (Καββαδάς 18, Τζένκινς 13 – Άρνολντ 11, Κράβιτς 9).