Πέφτει η αυλαία στην φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Άρη

Ο Άρης έχει ξεκινήσει μια μεγάλη μάχη για την απεμπλοκή του Νίκου Λάσκαρη από την ΚΑΕ. Σήμερα, όμως, έχει και… κανονικό αγώνα, με τον οποίο πέφτει η αυλαία της φετινής ευρωπαϊκής πορείας του, κόντρα στην Οστάνδη, για την 14η αγωνιστική στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Οστάνδη 66-70

40′ (12”) Βολές για τον Σαλουμού, 1/2 και 66-70.

40′ (15”) Ο Μάρας κάνει το 66-69.

40′ (16”) Βολές για τον Τζόρτζεβιτς, 2/2 και 64-69.

40′ (20”) Πολύ κακή επιλογή από τον Αθηναίου. Έκανε σουτ πάνω σε άμυνα, πατούσε και γραμμή…

40′ (36”) Βολές για τον Κουρίντζα, 0/2 παραμένει το 64-67.

40′ (57”) Άστοχος ο Μπελ…

39′ (1:17) Ο Κουρίντζα με βολές κάνει το 64-67.

39′ (1:37) Βολές για τον Αθηναίου, 1/2 και 64-66.

38′ Ο Μπελ με τρίποντο μειώνει σε 63-66.

37′ Λάθος φάουλ από τον Μποχωρίδη, δίνει βολές στον Τζεκίρι, 2/2 και 60-66.

37′ Βολές για τον Μάρας, 0/2 παραμένει το 60-64…

37′ 2/2 βολές από τον Φίλερ και 60-64.

37′ Ο Σαλουμού κάνει το 60-62.

36′ Τρίποντο ισοφάρισης από τον Μπελ (60-60).

36′ Τρίποντο από τον Λασίσι (57-60).

35′ Βολές για τον Αθηναίου, 1/2 και 57-57.

35′ Ο Κουρίντζα κάνει το 56-57.

35′ Ο Μπελ κανει το 56-55.

34′ Τρίτο σερί καλάθι και φάουλ για την Οστάνδη, αυτή τη φορά από τον Σαλουμού (54-55).

33′ Τρίποντο του Μπελ και 54-52.

33′ Καλάθι και φάουλ από τον Φίλερ (51-52). Πρώτο προβάδισμα της Οστάνδης στο ματς…

32′ Καλάθι και φάουλ από τον Κουρίντζα (51-49).

31′ Ο Χρηστίδης χάνει δύο βολές από φάουλ που κέρδισε…

31′ Ο Μούρτος κάνει το 51-46.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Οστάνδη 49-46

30′ Βολές για τον Εμβεμά και τεχνική ποινή στον Γιαννάκη. Ο τεχνικός του Άρη δέχεται σε τρίτο σερί παιχνίδι τεχνική ποινή… Ο Εμβεμά χάνει τις δύο βολές, ο Τζόρτζεβιτς τη βάζει και 49-46.

30′ Βολές για τον Φλιώνη, 1/2 και 49-45.

30′ Ο Τζόρτζεβιτς μειώνει σε 48-45.

29′ Τρίποντο του Φίλερ (48-43).

29′ Νέο καλάθι από τον Μούρτο (48-40).

28′ Ο Μούρτος κάνει το 46-40. Ανάσα για τον Άρη.

27′ Ο Λασίσι με νέο τρίποντο μειώνει σε 44-40.

26′ Τρίποντο του Σαλουμού (44-37). Έχει αλλάξει ρυθμό η Οστάνδη.

26′ Ο Μποχωρίδης με λέι απ κάνει το 44-34. Τάιμ άουτ…

24′ Βολές για τον Μούρτο, 1/2 και 42-34.

24′ Ο Τζόρτζεβιτς κάνει το 41-34.

24′ Ο Φίλερ μειώνει σε 41-32.

23′ Βγάζει την άμυνα ο Φλιώνης…

23′ Ο Μάρας στη λήξη της επίθεσης κάνει το 41-30.

21′ Τρίποντο του Λασίσι (39-30).

21′ Ο Μάρας συνδέεται με το καλάθι για το 39-27.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Οστάνδη 37-27

20′ Ο Τζεκίρι μειώνει σε 37-27.

19′ Κάρφωμα του Φίλερ (37-25).

19′ Ο Μάρας κάνει το 37-23.

19′ Βολές για τον Τζόρτζεβιτς, 2/2 και 35-23.

18′ 2/2 βολές από τον Λασίσι και 35-21.

17′ Καλάθι και φάουλ από τον Τζεκίρι (35-19).

17′ Βολές για τον Μάρας, 2/2 και 35-16.

16′ Ο Μάρας με ασίστ του Προύιτ κάνει το 33-16.

16′ Βολές για τον Σαλουμού, 1/2 και 31-16.

15′ Ο Μάρας κάνει το 31-15.

15′ Λέι απ του Σαλουμού (29-15).

14′ Ο Προύιτ με 2/2 βολές γράφει το 29-13.

14′ Ο Κέστελοτ μειώνει σε 27-13.

14′ 2/2 βολές για τον Προύιτ (27-11).

14′ Βολές για τον Κέστελοτ, 2/2 και 25-11.

11′ Βολές για τον Κουρίντζα, 2/2 και 25-9.

11′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 25-7.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Οστάνδη 22-7

10′ Ο Μποχωρίδης κάνει το 22-7.

9′ Φόλοου του Χρηστίδη και 20-7!

9′ Βολές για τον Μποχωρίδη, 2/2 και 18-7.

8′ Τρίποντο του Λασίσι (16-7).

7′ Βολές για τον Μάιερς, 1/2 και 16-4.

7′ Βολές για τον Μάρας, 2/2 και 16-3.

7′ Ο Μάρας με ασίστ του Φλιώνη γράφει το 14-3.

6′ Ο Μούρτος κάνει το 12-3.

5′ Τέταρτη εξαιρετική άμυνα των παικτών του Άρη…

5′ Ο Μάρας από μέση απόσταση κάνει το 10-3. Τάιμ άουτ από τον Τζέρτζια.

Από το ξεκίνημα έντονες αποδοκιμασίες για τον Λάσκαρη…

4′ Βολές για τον Φλιώνη, 2/2 και 8-3.

3′ Τρίποντο από τον Σαλουμού (6-3).

3′ Βολές για τον Μούρτο, 1/2 και 6-0.

3′ Τρίποντο από τον Φλιώνη και 5-0.

1′ Ο Μποχωρίδης κάνει το 2-0.

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μπελ, Μούρτος, Μποχωρίδης, Μάρας.

Η πεντάδα της Οστάνδης: Τζόρτζεβιτς, Φίλερ, Τζεκίρι, Εμβεμά, Σαλουμού.

Το πανό κατά του Λάσκαρη τοποθετήθηκε στα επίσημα του Παλέ, σε απόλυτα κεντρικό σημείο.

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Πανό στο πέταλο του Παλέ για τον Λάσκαρη: “Λαμόγιο καραφλέ τον πούλο απ’την ΚΑΕ”.

Επίσημη ενημέρωση από την ΚΑΕ: Οριστικά νοκ άουτ από τον σημερινό αγώνα και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης και ο Μπράις Ντουβιέ!

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν για τα πρώτα σουτ.

Αμφίβολος για τον αγώνα είναι ο Μπράις Ντουβιέ με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς. Λογικά θα παίξει ο Μιχάλης Τσαϊρέλης που ένιωσε χθες και πάλι ενοχλήσεις στη μέση του.

Η Οστάνδη με ρεκόρ 5-8 έχει αμυδρές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, αλλά περιμένει τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Ο Άρης δεν έχει καμία πιθανότητα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την ήττα του από την Αβελίνο στην Ιταλία την περασμένη βδομάδα.