Οι Καβαλίερς ΔΙΕΛΥΣΑΝ τους Σέλτικς!

Τα λόγια είναι περιττά… Ειδικά όταν η διαφορά ξεπερνά τους 40 πόντους. Το τελικό 130-86 των Καβς απέναντι στους Σέλτικς δεν αποτέλεσε μόνο τη δεύτερή τους νίκη στη σειρά των τελικών αλλά και μια ξεκάθαρη απόδειξη για το «ποιος είναι το αφεντικό» στη σειρά των τελικών της Ανατολής πριν καν αλλάξει έδρα.

Οι Καβς καθοδηγήθηκαν από έναν εξαιρετικό ΛεΜπρον, ο οποίος στα 33 λεπτά που έπαιξε, πέτυχε 30 πόντους με 12/17 σουτ, και είχε 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά; Κανείς… Χάος. Οι Σέλτικς έμοιαζαν να είναι εκτός τόπου και χρόνου, ειδικά από την στιγμή που είδαν τον ηγέτη τους, τον Αϊζάια Τόμας να αποχωρεί στο 18ο λεπτό λόγω ενός τραυματισμού στο γοφό.

Βέβαια, από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν φροντίσει να δείξουν τις προθέσεις τους. Στα πρώτα κιόλας λεπτά είχαν προηγηθεί με 23-10 εκμεταλλευόμενοι ένα σερί 12-0. Στο 18ο λεπτό που βγήκε τραυματίας ο Τόμας, η διαφορά είχε φτάσει στους 31 πόντους (53-22).

Στο ημίχρονο ο πίνακας έδειχνε το εξωπραγματικό 72-31. Στο 39ο λεπτό η διαφορά έφτασε τους 51 πόντους για πέσει στους 44 στο τελικό 130-86.