Οι Κινγκς είχαν… μπλόκο στη Φιλαδέλφεια με Βεζένκοφ να κινείται σε ρηχά νερά

Τέλος σε ένα σερί τριών ηττών έβαλαν οι Σίξερς που επικράτησαν των Σακραμέντο Κινγκς στη Φιλαδέλφεια με 112-93.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς τον MVP του NBA, Τζόελ Εμπίιντ, λόγω προβλήματος στο αριστερό γόνατο, ωστόσο βρήκαν λύσεις από άλλους παίκτες. Ο Τομπάιας Χάρις οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη, καθώς σημείωσε 37 πόντους (ρεκόρ σεζόν), συμπεριλαμβανομένων 14 στην πρώτη περίοδο. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ταϊρίς Μάξεϊ με 21 πόντους, ενώ ο Νικολά Μπατούμ πρόσθεσε 14 με 5/5 σουτ εντός πεδιάς (4/4 τρίποντα).

Στο «στρατόπεδο» των «βασιλιάδων», ο Ντι’Άαρον Φοξ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους. Μαλίκ Μονκ και Κίγκαν Μάρεϊ πρόσθεσαν από 15, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε με τους Κινγκς για 8 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα και τελείωσε το παιχνίδι με 2 πόντους (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 5 ριμπάουντ και 1 λάθος.