Ολυμπιακοί Αγώνες – Μπάσκετ: Η Ιταλία πήρε το ματς θρίλερ, 80-71 απέναντι στη Νιγηρία

Η Ιταλία έσωσε την παρτίδα απέναντι στην Νιγηρία και πήρε το μεταξύ τους ματς-θρίλερ με 80-71, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τι κι αν προηγήθηκε στο ξεκίνημα με διψήφια διαφορά, η Ιταλία είδε το προβάδισμά της να εξανεμίζεται και την Νιγηρία να κάνει την αντεπίθεσή της, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-71 σε ένα ματς θρίλερ για τον Β’ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο.

Οι Ιταλοί είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Πολονάρα και Μέλι που γλίτωσαν την ομάδα από το “εμφραγμα” και με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα πήραν μεγάλη νίκη απέναντι σε μία Νιγηρία που το πάλεψε από την αρχή μέχρι το τέλος και βρέθηκε πολύ κοντά σε μία τεράστια επικράτηση.

Η Ιταλία μπόρεσε να ανασυνταχθεί, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 24-8 στην τέταρτη περίοδο, περιόρισε στο 100% την επιθετική ανάπτυξη της Νιγηρίας και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη εν όψει των προημιτελικών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Βάσκεζ, Κάτο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 41-39, 57-63, 80-71

ΙΤΑΛΙΑ: Μανιόν 14 (1), Τόνουτ 10 (4/6 δίποντα), Γκαλινάρι 3, Μέλι 15 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φοντέκιο 12 (2), Τεσιτόρι 3, Ρίτσι 6, Μορασκίνι, Βιτάλι, Πολονάρα 13 (2), Παϊόλα 4

ΝΙΓΗΡΙΑ: Οκπάλα 2, Αγκάντα, Μέτου 22 (6/7 τρίποντα), Εμεγκάνο, Όνι 3, Όκαφορ 14 (7/8 δίποντα), Οκόγιε 2, Βίνσεντ 3, Νουόρα 20 (4/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Νουάμου, Ατσίουα 5 (6 ριμπάουντ)