Ομάδα δίχως κίνητρο ο Άρης γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στο Παλέ (68-73)

Οι παίκτες του Άρη έκαναν αγγαρεία κόντρα στην ΑΕΚ και γνώρισαν δίκαια την ήττα με σκορ 68-73 στο Παλέ, παρουσιάζοντας πολύ κακή εικόνα από θέμα κινήτρου και διάθεσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό ποιοτικά για τον Άρη. Οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη έκαναν 8 λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα, είχαν μόλις 1/9 δίποντα, αλλά παρόλ’ αυτά είχαν το προβάδισμα μέχρι το 8’ κυρίως γιατί ήταν εύστοχοι έξω από τα 6,75μ. (3/4).

Με 2/2 τρίποντα του Ντεκόζι ο Άρης προηγήθηκε με 8-2, 11-4 και 13-6, αλλά η ΑΕΚ ανέκαμψε μέσα από τα λάθη των κίτρινων, προηγήθηκε με 13-14 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-18.

Ο Καμπερίδης είδε τους διαιτητές να χρεώνουν από δύο φάουλ τους Φλιώνη και Τσάλμερς, χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τους διαιτητές που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο σφυρίγματα με διαφορετικά κριτήρια, αλλά και πάλι το παιχνίδι είχε την τροπή που είχε γιατί ο Άρης δεν μπορούσε να λύσει τα επιθετικά προβλήματά του.

Η ΑΕΚ είχε επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της. Δεν μπορούσε να πάει σε υψηλό τέμπο γιατί προερχόταν από τρεις αγώνες σε έξι μέρες, ο Άρης δεν το εκμεταλλεύτηκε, έπαιξε δίχως κίντρο, δίχως μυαλό και με παιδικά λάθη έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλό του να προηγηθεί με 20-25, 24-29 και 27-34 στο ημίχρονο.

Ο Άρης είχε 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, άλλες τόσες κακές επιλογές, γιατί δεν έβγαλε ούτε μια φορά σωστή συνεργασία στην επίθεσή του και κρατιόταν στο παιχνίδι από τα τρίποντα (4/10 στο α’). Το χειρότερο όλων ήταν η έλλειψη διάθεσης και κινήτρου για τους παίκτες του Καμπερίδη…

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μιλόσεβιτς ήταν ο μόνος που πάλευε για τον Άρη, η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι ξέφυγε με 36-51 στο 27’.

Η εικόνα του Άρη άρχισε να αλλάζει στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν μέσα από καλές άμυνες και ευστοχία από τη γραμμή των βολών η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους (49-55) πριν οι κίτρινοι δεχθούν καλάθι στα 0.6’’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (49-57).

Οι κίτρινοι δεν έδωσαν συνέχεια στην καλή εικόνα από το φινάλε της τρίτης περιόδου και βρέθηκαν ξανά πίσω με 12 πόντους (55-67) στο 36’ χάνοντας την επαφή τους με την ΑΕΚ.

Ο Κουζέλογλου θέλησε με προσωπικές ενέργειες να βάλει τον Άρη και πάλι στο ματς, αλλά αυτό δεν το κατάφερε. Παρόλ’ αυτά οι κίτρινοι μείωσαν με τον Σταμάτη σε 64-70 στα 1:13 πριν το τέλος, εκμεταλλευόμενοι λάθος επιλογές της ΑΕΚ στην επίθεση, ανακτώντας κάποιες ελπίδες για ανατροπή.

Ο Τσάλμερς έβγαλε άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ, ο Ντεκόζι έκανε το 66-70 στα 39’’, ενώ ο Λάνγκφορντ στα 32’’ έχασε δύο βολές. Στην επόμενη κατοχή του Άρη ο Τσάλμερς επιχείρησε λέι απ, αλλά δέχθηκε κόψιμο από τον Χρυσικόπουλο και ο Ματσιούλις στα 23,7’’ έκανε το 66-72 με 2/2 βολές.

Με 2/3 βολές ο Λιτλ μείωσε σε 68-72, κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Μόουζες έκλεψε τη μπάλα, κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73