Ουνιόν – Γκλάντμπαχ 2-1: Παρέμεινε πρώτη με ανατροπή και γκολ στο 90+7′

Η Ουνιόν αποδεικνύεται σκληρό καρύδι, αφού με ανατροπή και γκολ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε την Γκλάντμπαχ και παρέμεινε πρωτοπόρος της Bundesliga.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Ουνιόν, η οποια με μία νίκη 2-1 in extremis απέναντι στην Γκλάντμπαχ διατηρήθηκε επικεφαλής της Bundesliga, έπειτα από 12 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν χωρίς τη γνωστή ορμή τους στο παιχνίδι και τα “πουλάρια” είχαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Σε μία τέτοια με τον Νίκο Ελβέντι έγινε το 1-0, προκαλώντας ανησυχία στην ομάδα του Ουρς Φίσερ.

Στο 2ο ημίχρονο, η εικόνα της ήταν τελείως διαφορετική. Η μπάλα βρισκόταν διαρκώς στα πόδια των παικτών της, που άρχισαν να απειλούν την εστία του Τομπίας Ζίπελ. Στο 79′ ήρθε η ισοφάριση με τον νεοεισελθώντα Κέβιν Μπέρενς και στο 90+7′ ο Ντανίλιο Ντούχι με κεφαλιά λύτρωσε την Ουνιόν.