Ούτε τώρα! “Άσφαιρος” μετά από 489′ λεπτά, πέντε αγώνες και με δυο χαμένα πέναλτι!

Μεγαλώνει η “μαύρη τρύπα” του Άρη, η αδυναμία στο σκοράρισμα! Το γκολ αγνοείται πέντε σερί παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο μέσα στο 2022, μετά από 489 λεπτά! Πέντε παιχνίδια συν μια παράταση, δεν στάθηκαν αρκετά για να δει την μπάλα στα δίχτυα ο Άρης.

Το αποκορύφωμα της αρνητικής συγκομιδής του Άρη στα γκολ αποτέλεσε η χθεσινή αποτυχία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι με τους Καμαρά και Γκάμα!

Ο Άρης μετράει πάνω από έναν μήνα ακριβώς χωρίς γκολ, έπειτα από πέντε συνεχόμενα “στείρα” παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Τα τρία κόντρα στη χθεσινή του αντίπαλο Λαμία!!!

Στο πρωτάθλημα τελευταίο γκολ ήταν αυτό του Καμαρά, με τον Ιωνικό, πριν από… 37 μέρες.

Οι κιτρινόμαυροι σκόραραν τελευταία φορά… πέρσι τον Δεκέμβρη του 2021, στο παιχνίδι κυπέλλου με τον ΟΦΗ (0-2) στο 81′ και μέσα στο 2022, ακόμη δεν ένιωσαν την χαρά (και την ουσία) του σκοραρίσματος, συμπληρώνοτας τα 489 άγονα λεπτά.

Στατιστικά που δείχνουν πόσο άσχημα εξελίσσεται η κατάσταση για τον Άρη.

Τα τελευταία ματς του Άρη:

20.12.2021: Άρης – Ιωνικός 1-0 (Καμαρά)

23.12.2021: ΟΦΗ – Άρης (Κύπελλο) 0-2 (Γκάμα, Καμαρά)

05.01.2022: Παναθηναϊκός – Άρης 2-0

09.01.2022: Άρης – Ατρόμητος αναβλήθηκε

15.01.2022: Απόλλων Σμύρνης – Άρης 0-0

20.01.2022: Άρης – Λαμία (Κύπελλο) 0-0

23.01.2022: Άρης – Λαμία 0-0

27.01.2ο22: Λαμία – Άρης (Κύπελλο) 1-0.

Όπως καταγράφουν τα νούμερα της Super League, οι κιτρινόμαυροι διαθέτουν την πέμπτη χειρότερη επίθεση -μεταξύ όλων των ομάδων του πρωταθλήματος- με 17 τέρματα σε 18 αγώνες.

Τα πέντε γκολ από αυτά, ήταν στο εντός έδρας ματς με τον Παναιτωλικό και τα τρία με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι… Δηλαδή, ο Άρης στα υπόλοιπα 16 παιχνίδια, έχει πετύχει μόλις 9 γκολ…

Στα τέσσερα παιχνίδια του κυπέλλου πέτυχαν πέντε γκολ, όλα με αντίπαλο τον ΟΦΗ, κανένα με την Λαμία, έχοντας συνολική “ρεκόρ” σε πρωτάθλημα και κύπελλο: 22 γκολ, σε 22 αγώνες.