Ο Άρης έβγαλε αντίδραση και… λίγο έλειψε να κερδίσει τον Ολυμπιακό (64-68)

Ο Άρης που θέλουν να βλέπουν οι φίλαθλοί του εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Ολυμπιακό, διεκδίκησε ως τα τελευταία δευτερόλεπτα τη νίκη στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ηττήθηκε με 68-64, αλλά έδειξε σημάδια αντίδρασης μετά από τρία άσχημα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Άρης για ακόμα ένα παιχνίδι ξεκίνησε με το μυαλό του οπουδήποτε αλλού εκτός από το Παλέ. Στα πρώτα πέντε λεπτά οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου είχαν κάνει τέσσερα λάθη, τα δύο στην επαναφορά! Ο Ολυμπιακός φυσικά και τα εκμεταλλεύτηκε και με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη (7π.) προηγήθηκε με 2-15 (4’) και 6-21 (6’).

Ο Αγγέλου βλέποντας τα λάθη των παικτών του πήρε δύο τάιμ άουτ στο διάστημα αυτό, ενώ λογομάχησε στο δεύτερο τάιμ άουτ και με τον Δημήτρη Βεργίνη…

Προσπάθησε με συνεχείς αλλαγές και διάφορα σχήματα να βρει τους κατάλληλους πέντε, για να μπορέσει η ομάδα του να έχει μια αξιοπρεπή εικόνα, αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν μεγάλη. Στο 9’ το σκορ ήταν 9-25 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-25.

Αυτοί που άλλαξαν… τον υπνωτισμένο Άρη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ο Δημήτρης Φλιώνης και ο Λάκι Τζόουνς, οι οποίοι έβγαλαν ενέργεια και ένταση αμυντικά και έδωσαν λύσεις και επιθετικά σε ένα σημείο που οι κίτρινοι ζητούσαν απεγνωσμένα σκορ. Ο Άρης μείωσε σε 17-25 στο 11’, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα και ξέφυγε ξανά με 19-33 στο 14’.

Οι κίτρινοι ήταν σαφώς πιο βελτιωμένοι ως προς την εικόνα τους στο παρκέ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις για να διατηρεί χωρίς πρόβλημα διαφορά ασφαλείας και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 28-44.

Ο Λάκι Τζόουνς ήταν σε εκπληκτική μέρα, ίσως στην καλύτερη της καριέρας του σε ότι αφορά στην αποτελεσματικότητα του έξω από τα 6,75 μ. και με 5/6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο (15 από τους 19 πόντους του Άρη) έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τους κίτρινους.

Με δικά του τρίποντα το 28-46 στο έγινε 50-48 στο 24’ και ο ίδιος “χτύπησε” ξανά για να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (44-53 στο 28’) λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου (47-56).

Ο Άρης έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, βάζοντας και τον κόσμο πλεόν στον παρανομαστή του παιχνιδιού. Το σκορ έγινε αρχικά 49-56 (31’) και 53-60 (33’), αλλά ο Σώμος φρόντισε να… καθαρίσει το ματς όταν εφύηρε φάουλ σε διεκδίκηση της μπάλας και χρέωσε με τεχνική ποινή τον Αγγέλου. Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρίες να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, αλλά τις σπατάλησαν με Μποχωρίδη και Τζόουνς. Το σκορ στο 35’ ήταν 53-63 και στο επόμενο λεπτό ο Φλιώνης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από το οποίο ο Αρης πήρε μόλις δύο βολές, μειώνοντας σε 55-63.

Με τρίποντο του Κάιζερ και σουτ από μέση απόσταση του Χάρις ο Άρης έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (60-65, 2:47 πριν το τέλος), αλλά ο Μποχωρίδης έκανε λάθος πάσα και αμέσως μετά φάουλ στον Μάντζαρη (2:07) ο οποίος έγραψε το 60-66 με 1/2 βολές. Ο Μπελ με διπλή προσπάθεια μείωσε σε 62-66 και οι κίτρινοι διεκδικούσαν το ματς ενώ απέμεναν 1:44 για το τέλος!

Ο Σπανούλης πήρε την επίθεση όπως ήταν λογικό και ευστόχησε με τη βοήθεια της τύχης (62-68 στα 1:26), αλλά ο Φλιώνης απάντησε άμεσα για το 64-68 (1:09).

Οι κίτρινοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στην επαναφορά του Ολυμπιακού (μετά από τάιμ άουτ…) οδηγώντας σε λάθος τον Τουπάν, όμως ο Τζόουνς στην επόμενη κατοχή αστόχησε σε λέι απ (46’’). Το ίδιο έκανε σε σουτ τριών πόντων ο Μάντζαρης στα 23’’ και ο Φλιώνης στα 11’’ για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι χωρίς να αλλάξει το σκορ…

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.

ΑΡΗΣ (10/18β., 15/43δπ., 8/24τρ., 36ρ., 11ασ., 8λ., 8κλ., 2κοψ.): Μποχωρίδης 9 (2/3β., 2/7δπ., 1/3τρ., 3ρ.), ΜακΓκι 4 (6ρ., 3ασ.), Μπελ 4 (2ρ., 2ασ.), Χάρις 2 (3ρ.), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7 (1/3β., 3/5δπ., 0/2τρ., 2ασ., 3κλ.), Χρηστίδης, Τζόουνς 25 (5/6β., 1/4δπ., 6/11τρ., 4ρ.), Κάιζερ 6 (6ρ., 2κοψ.), Αγγέλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (10/15β., 23/40δπ., 4/22τρ., 45ρ., 17ασ., 13λ., 3κλ, 2κοψ.): Βεζένκοφ 7 (8ρ.), Σπανούλης 11 (4/7δπ., 1/5τρ., 6ρ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7 (4ρ.), Γκος 8 (4/7δπ., 4ασ.), Πρίντεζης 11 (3/4β., 4/7δπ., 6ρ.), Μπόγρης, Μάντζαρης 4, Τουπάν 3 (1), Τίμα 3, Λεντέι 10 (6ρ.).