Ο Άρης έγινε θύτης από… θύμα, γύρισε από τους -15 και έφυγε με σπουδαίο διπλό από το Ρέθυμνο (74-76)!

Ο Άρης έπαιξε με τη φωτιά, βρέθηκε πίσω με 15 πόντους, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το παιχνίδι, παίρνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη μέσα στο Ρέθυμνο με σκορ 76-74 στο φινάλε του α’ γύρου του πρωταθλήματος, με κορυφαίους τους Μποχωρίδη, Φλιώνη και πολύ καθοριστικούς τους Μπελ, ΜακΓκι και Τζόουνς!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Λάθη που δεν γίνονται ούτε στο παιδικό, συγκέντρωση υπό του μηδενός, μπασκετική αφέλεια και κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το παιχνίδι του Άρη μετά το πρώτο εξάλεπτο του αγώνα στο Ρέθυμνο. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν με πιεστική άμυνα, ανάγκασαν το Ρέθυμνο να… πετάει τις μπάλες και ξέφυγαν με 14-8 (6’), αλλά από εκεί και πέρα χωρίς να γίνει απολύτως τίποτα, μια… θολούρα εμφανίστηκε σε όλη την ομάδα του Άρη.

Οι γηπεδούχοι με τον Χριστοδούλου (15π. στο α’ μέρος) πρωταγωνιστή κατάφεραν να ισορροπήσουν σε 16-16, προηγήθηκαν κιόλας με 18-16 πριν ο Νταλό ισοφαρίσει σε 18-18 στο φινάλε της περιόδου, στην οποία είχαν ήδη χρεωθεί με δύο φάουλ οι Χάρις και Φλιώνης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα χειρότερο για τον Άρη απέναντι σε μια πολύ μέτρια ομάδα. Επιλογές που αναρωτιόνταν όλοι με τι σκεπτικό παίρνονται, όπως σουτ του ΜακΓκι λίγο πιο μέσα από το τρίποντο ή δύο τρίποντα του Χρηστίδη, χαμένα ριμπάουντ, άμυνα χωρίς αρχή και τέλος… Όλα αυτά έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να βρει έναν υποτυπώδη ρυθμό στην επίθεσή του και να προηγηθεί με 38-27 στο 19’ και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενο με 42-32.

Να τονιστεί βέβαια πως το διαιτητικό τρίο των Σχινά, Ανδρικόπουλου, Μαγκλογιάννη χρεώσε με 15 φάουλ τους κίτρινους και μόλις με 9 τους γηπεδούχους και οι βολές ήταν 19-7 υπέρ των Κρητικών στο πρώτο ημίχρονο (Φλιώνης και Χάρις είχαν 3 φάουλ).

Οι κίτρινοι έφτασαν να χάνουν μέχρι και με 15 πόντους διαφορά, όταν το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 47-32 (22’) και κάπου εκεί άρχισαν να βγάζουν αντίδραση. Μείωσαν σε 47-40 (24’) και στο 28’ έφτασαν στο -6 (52-46), αλλά είχαν χάσει έξι βολές σε αυτό το διάστημα. Ο Φλιώνης με τρίποντο μείωσε σε 55-51 και το Ρέθυμνο στα τρία δέκατα του δευτερολέπτου με τον Χριστοδούλου έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 57-51, καλάθι το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα ως εκπρόθεσμο από τους κίτρινους.

Με το Λάκι Τζόουνς να κλέβει δύο φορές τη μπάλα από τον Τζόνσον και τον Φλιώνη να έχει καθαρό μυαλό οι κίτρινοι επέστρεψαν πολύ γρήγορα. Ισοφάρισαν σε 59-59 (32’) και κατάφεραν να ξεφύγουν με 63-70 στο 36’ με φόλοου κάρφωμα του ΜακΓκι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-70, αλλά ο Άρης κράτησε την ψυχραιμία του. Ο Μποχωρίδης και ο Τζόουνς πέτυχαν δύο κρίσιμα και δύσκολα καλάθια και οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 69-74 στο 38’.

Ο Μπαρτ αστόχησε σε τρίποντο (1:25), αλλά το ίδιο έκανε και ο Χάρις (1:00), ενώ ο Φλιώνης έκλεψε τη μπάλα από τον Μπαρτ. Ο Χάρις κέρδισε φάουλ αλλά έχασε και τις δύο βολές, η κατοχή όμως ήρθε και πάλι στον Άρη που αστόχησε με τον Μπελ και ο Ντάνιελς στα 31’’ έκανε το 71-74. Ο Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση, ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 71-76 στα 25’’ πριν το φινάλε. Δύο τάπες από Τζόουνς και Κάιζερ και ένα κλέψιμο του Μπελ κράτησαν τη νίκη για τους κίτρινους!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Τζόνσον 10 (2/9δπ. 2/4τρ., 6ρ., 6ασ.), Χριστοδούλου 23 (7/8β., 5/8δπ., 2/4τρ.), Μπαρτ 17 (9/9β., 4/6δπ., 0/4τρ.), Κλάντον 2 (5ασ.), Ντάνιελς 7 (14ρ.), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπρέισι Ντέιβις, Τζόουνς 13 (2/2β., 5/7δπ., 1/2τρ.).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 9 (3/4δπ., 1/3τρ.), Μποχωρίδης 17 (5/7β., 6/13δπ., 0/5τρ., 4ρ.), ΜακΓκι 13 (3/8β., 5/6δπ., 10ρ., 2κλ.), Μπελ 14 (3/4β., 1/6δπ., 3/6τρ., 5ρ.), Χάρις 6 (2/3τρ., 4ρ.), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8 (2/3β., 3/7δπ., 0/2τρ., 3ρ., 3ασ., 3κλ.), Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2.