Ο Άρης έπαιξε άμυνα και είδε… φως! Νίκη επί του Ηρακλή (69-63) και βαθιά ανάσα!

Ο Άρης έπαιξε… αμυνάρα, ίσως για πρώτη φορά με τέτοια ένταση στη σεζόν, και πήρε πανάξια τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή με σκορ 69-63 και μαζί μια βαθιά ανάσα για να συνεχίσει την πορεία του προς την εξασφάλιση της παραμονής, σε ένα Παλέ που… φλεγόταν και σήμερα!

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά περίεργο αγωνιστικά. Ο λόγος είναι ότι ο Άρης έβγαλε μετά τα πρώτα 6-7 λεπτά το πρόσωπο που όλοι προσδοκούσαν σε αμυντικό επίπεδο, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί ποτέ, παρότι κράτησε τον Ηρακλή στους 32 πόντους στο πρώτο μέρος.

Οι κυανόλευκοι στηρίχθηκαν αποκλειστικά στο τρίποντό τους, είχαν 7/13, και την ίδια στιγμή ο Άρης μόλις 1/9 έξω από τα 6,75μ.. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-5 στο 9’, αλλά ακολούθησε ένα σερί 11-0 από τον Άρη με πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη και Σλαφτσάκη και το σκορ έγινε 16-18 στο 12’.

Ο Ηρακλής απάντησε με τρίποντα, ξέφυγε με 16-24 (14’), όμως ο Άρης μέσα από άμυνες και κλεψίματα και με τους Μποχωρίδη (11π.) και Μπράουν (8π.) να δίνουν λύσεις επιθετικά έφτασε το ματς στον πόντο (29-30) πριν ο Χάνλαν με 2/2 βολές (από λάθος φάουλ του Άρη) διαμορφώσει το 29-32 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Άρης έβγαλε και στο τρίτο δεκάλεπτο ενέργεια στην άμυνα (1/5 τρ. ο Ηρακλής), έβαλε και τον κόσμο στο παιχνίδι και κατάφερε μετά το 36-41 (25’) να κυριαρχήσει στο παρκέ και “τρέχοντας” ένα σερί 13-0 ξέφυγε με 49-41 (29’) και έκλεισε την περίοδο στο +9 (51-42) με τον Μπράουν να παίρνει πάνω του όλον τον Άρη.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 53-42 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Καστρίτης γύρισε την άμυνα σε ζώνη και αυτό δημιούργησε κάποια προβλήματα στον Άρη, που μπλόκαρε επιθετικά, αλλά και ο Ηρακλής δεν είχε απαντήσεις στις δικές του επιθέσεις. Στα μέσα του δεκαλέπτου το σκορ ηταν 56-48 για τους κίτρινους, που όμως δεν είχαν σωστές επιλογές επιθετικά, αλλά κρατούσαν τη διαφορά με την άμυνά τους.

Ο Ηρακλής μείωσε σε 56-52, αλλά ο Μιλόσεβιτς με δύο σερί καλάθια επανέφερε τη διαφορά στους 8 πόντους (60-52 στο 37’). Οι κυανόλευκοι επέστρεψαν μειώνοντας σε 60-56 (2:27) με τον Ζάρα και μετά από λάθος του Μόρις ο Σούλερ έφερε το ματς στο καλάθι (60-58 στα 1:59).

Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση και ήρθε επιθετικά από τον Ντραγκίτσεβιτς που με δύο συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 64-58 (1:15) και αμυντικά από τον Μποχωρίδη που έκλεψε την πάσα του Ζάρα και τον Σλαφτσάκη που τάπωσε τον Σούλερ στα 1:10.

Ακολούθησε ένα καλάθι από τον Μιλόσεβιτς (66-58 στα 50’’), 2/2 βολές από τον Χάνλαν (66-60 στα 47’’), 1/2 βολές από τον Μπράουν (67-60 στα 32’’), 1/2 βολές από τον Καββαδά (67-61 στα 28’’), 1/2 βολές από τον Μιλόσεβιτς 68-61 (24’’) και ο Καββαδάς έκανε το 68-63 (9’’).

Ο Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ και έστειλε τη μπάλα στον Γκετσεβίτσιους που κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 69-63 στα 8,6’’ πριν το τέλος. Τάιμ άουτ πήρε και ο Καστρίτης, αλλά ο Σλαφτσάκης έκοψε και τον Ζάρα για να διατηρηθεί το 69-63 ως τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63.