Ο Άρης έφυγε νικητής από την Ουκρανία, κερδίζοντας με 51-55 τη Ντνίπρο

Ο Άρης κέρδισε τη Ντνίπρο με σκορ 55-51 στην Ουκρανία, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο FIBA Europe Cup και έδωσε τέλος στο σερί των τριών ηττών, όμως ουδείς μπορεί να είναι ικανοποιημένος βλέποντας την ομάδα να παρουσιάζει αυτό το κάκιστο πρόσωπο.

Για ακόμα ένα παιχνίδι το ξεκίνημα του Άρη ήταν απογοητευτικό. Οι κίτρινοι πολύ γρήγορα βρέθηκαν να κυνηγούν διαφορές 10-12 πόντων, καθώς έδωσαν το δικαίωμα μέσα από την επιθετική δυστοκία τους, κυρίως το ποσοστό τους στα δίποντα (3/12 στο α’ δεκάλεπτο), να ξεφύγουν οι Ουκρανοί με 10-3 (4’), 15-3 (5’) και 17-5 (7’)!

Οι παίκτες του Αγγέλου είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και κρατήθηκαν κοντά στο σκορ χάρη σε δύο τρίποντα από Φλιώνη και Μποχωρίδη, μειώνοντας στο τέλος της περιόδου σε 22-15.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι συνέχισαν να μην βρίσκουν στόχο σε σουτ δύο πόντων και αυτό ήταν που τους “πλήγωσε”. Είχαν μόλις 5/19 στο πρώτο ημίχρονο και κρατήθηκαν στο παιχνίδι αφενός γιατί δεν έκαναν λάθη – μόλις ένα στο α’ μέρος – αφετέρου γιατί είχαν 10 επιθετικά ριμπάουντ και βρήκαν κάποια τρίποντα.

Αμυντικά κράτησαν τη Ντνίπρο χαμηλά, ωστόσο αυτή η προσπάθεια σε άλλο ένα παιχνίδι δεν μετουσιώθηκε σε αποτελεσματικότητα επιθετικά και κάπως έτσι οι Ουκρανοί διατήρησαν το προβάδισμά τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-18, 25-23 στο 15’, 27-25 στο 17’, 30-28 στο 19’) για να κλείσουν το ημίχρονο στο 33-28.

Με πέντε αναπάντητους πόντους των Μπελ και ΜακΓκι ο Άρης ισοφάρισε γρήγορα σε 33-33 (22’) και από εκείνο το σημείο και μετά παρουσίασε και πάλι τα ίδια συμπτώματα στην επίθεσή του. Αστοχία, βιαστικές επιλογές, άσχημα τελειώματα κράτησαν τον Άρη πίσω, ωστόσο το ίδιο κακό πρόσωπο παρουσίαζε και η Ντνίπρο, η οποία βέβαια αγωνιζόταν χωρίς τους δύο καλύτερους παίκτες της (Μισούλα με 19,5π., μέσο όρο και τον έμπειρο Σέντζιν).

Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη και ένα εύστοχο σουτ από μέση απόσταση του Κάιζερ έδωσαν για πρώτη φορά στον Άρη το προβάδισμα με 37-42 στο 27’, όμως οι Ουκρανοί απάντησαν άμεσα και με 7-0 σερί έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 44-42. Τα τραγικά ποσοστά του Άρη συνεχίστηκαν καθώς στο 30’ οι κίτρινοι είχαν μόλις 7/26 δίποντα…

Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μποχωρίδη ο Άρης ξέφυγε και πάλι με 44-49 (33’), ελέγχοντας στο διάστημα αυτό τον ρυθμό του αγώνα μέσα από την άμυνά του. Ο Μπελ στο 36’ με 2/2 βολές έκανε το 46-52.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα (49-54 στο 39’). Οι Ουκρανοί έκαναν φάουλ για να στείλουν τους κίτρινους στις βολές, ο Λάκι Τζόουνς είχε 0/2 στα 1:03 πριν το τέλος, αλλά ο Τιμοφεγένκο έκανε λάθος πάσα στα 42’’. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Φλιώνη στα 25’’, οι Ουκρανοί μείωσαν στα 12’’ με τον Κοζεμιάκιν (51-54) και έκαναν φάουλ στον Χάρις στα 7’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός με 1/2 βολές έγραψε το 51-55 και σφράγισε τη νίκη για τους κίτρινους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κοζεμιάκιν 12 (2), Σουντέλ 5 (1), Σίζοφ, Τιμοφεγένκο 10 (1), Ζακουρντάιεφ 17 (3), Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Ναζιάτκο, Προκοπένκο 3 (1).

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): 7/17β., 12/36δπ., 8/30τρ., 43ρ., 12ασ., 9λ., 13κλ., 1κοψ.: Μπελ 16 (1/1β., 3/9δπ., 3/7τρ.), Μποχωρίδης 14 (4/7δπ., 2/7τρ., 9ρ., 2ασ., 2κλ.), Χάρις 3 (8ρ., 2ασ.), Τζόουνς 5 (0/2β., 1/7δπ., 1/4τρ., 3ρ.), Κάιζερ 6 (3/5δπ.), Νταλό 3 (1), Φλιώνης 5 (2/4β., 1/6τρ., 3ρ., 5ασ., 5κλ.), ΜακΓκι 2 (9ρ.), Σλαφτσάκης (3ρ.), Βεργίνης 1 (0/3δπ., 0/1τρ., 2κλ.).