Ο Άρης έφυγε νικητής από τη Ρωσία (65-63) και σφραγίζει την πρόκριση στο Παλέ!

Ο Άρης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, κερδίζοντας μέσα στη Ρωσία τη Νίζνι Νόβγκοροντ με σκορ 65-63 και πλέον θέλει να ολοκληρώσει το έργο του την Παρασκευή στο Παλέ, που θα πρέπει να είναι κατάμεστο από 5.500 Αρειανούς!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Πίεση και κυριαρχία στο ξεκίνημα

Ο Βαγγέλης Αγγέλου επέλεξε να ξεκινήσει με δίδυμο Νταλό – Μποχωρίδη στην περιφέρεια και τους έβαλε να ποστάρουν τους Πέρι και Ουζίνσκι, θέλοντας έτσι να δημιουργήσει πλεονέκτημα στην επίθεση των κίτρινων.

Αυτό και έγινε, διότι δημιουργήθηκαν φάσεις στις οποίες ο Άρης βρήκε ελεύθερα σουτ και με πρώτο σκόρερ τον Γκάρι Μπελ (10π. στο α’ δεκάλεπτο) πήρε το προβάδισμα.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 5-10 με τρίποντο και φάουλ από τον Αμερικανό γκαρντ, έφτασαν στο +8 (6-14) στα μέσα του δεκαλέπτου και με όπλο την άμυνά τους (και τα κορμιά τους που έμπαιναν εμπόδιο στις επιθέσεις των Ρώσων) προηγήθηκαν με 9-18 (8’) και 11-19 στο τέλος της περιόδου, περιορίζοντας τη Νίζνι να έχει μόλις 3/15 σουτ εντός πεδιάς!

Ξεκάθαρο πλάνο, άμυνα… μέγγενη και +11

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η εικόνα του Άρη ήταν πολύ καλή στην άμυνα και αν ήταν το ίδιο και στην επίθεση τότε η κυριαρχία του θα ήταν πλήρης. Το κυριότερο ήταν ότι οι παίκτες ήξεραν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν και πότε. Δύο τρίποντα “μαχαιριές” (5/11 στο α’ μέρος) από τον Χάρις έδωσαν στους κίτρινους διαφορά ασφαλείας, αρχικά στο 12’ όταν το σκορ έγινε 11-24 και αργότερα στο 19’ όταν το σκορ έγινε 18-33, πριν οι Ρώσοι βρουν για πρώτη φορά δύο σερί καλάθια στην άμυνα του Άρη.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 33-22 για τους κίτρινους, που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (23-15) και ανάγκασαν τη Νίζνι να έχει μόλις 7/30 σουτ εντός πεδιάς και παρά τα 5 λάθη της είχε πολλές κακές επιλογές. Αν δεν είχαν 6/12 βολές και 10 λάθη, θα ήταν ακόμα πιο μεγάλη η υπέρ τους διαφορά…

Αντέδρασε η Νίζνι, απάντησε ο Άρης

Ο Άρης έφτασε στο +15 τη διαφορά του όταν προηγήθηκε με 37-22 στο 22’, όμως η Νίζνι αντέδρασε. Καταρχήν μέσα από την πιεστική άμυνά της οδήγησε σε λάθος επιλογές τους κίτρινους, κέρδισε επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωσε επιθέσεις και με πρωταγωνιστή τον Πέρι έτρεξε σερί 10-0 για να μειώσει σε 37-32 (26’).

Η απάντηση του Άρη ήρθε με ηρεμία και με πλάνο. Ο Κάιζερ προσέφερε δύο πολύτιμα καλάθια αρχικά για το 32-41 (27’) και οι κίτρινοι με τον Τζόουνς να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες έφτασαν στο +13 (38-51) πριν ο Πέρι με βολές μειώσει σε 40-51 στο φινάλε της περιόδου. Όλα θα ήταν πιο απλά αν οι κίτρινοι δεν είχαν 11/22 βολές…

Λίγο έλειψε, αλλά…

Οι κίτρινοι έπρεπε να διατηρήσουν το καθαρό μυαλό τους στην τέταρτη περίοδο και στόχευσαν σωστά στο ξεκίνημά της, περνώντας τη μπάλα στη ρακέρα. Η παρουσία του ΜακΓκι παρά την αστοχία του στις βολές ήταν καταλυτική και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Άρης προηγήθηκε με 43-55 στο 33’, αλλά η Νίζνι μείωσε σε 50-57 στο 35’ και διατηρήθηκε “ζωντανή”.

Με καλάθι και φάουλ του Τζόουνς οι κίτρινοι ξέφυγαν με 56-64 στο 37’, αλλά δέχθηκαν διαδοχικά τρίποντα από Κομόλοφ και Γκιγκόριεφ και η Νίζνι βρέθηκε σε απόσταση ενός καλαθιού (62-64) στα 1:37 πριν το τέλος.

Ο Αγγέλου κάλεσε τάιμ άουτ και ο Μπελ στην επόμενη κατοχή (1:15) με 1/2 βολές έγραψε το 62-65. Ο Πέρι αστόχησε στην επόμενη επίθεση της Νίζνι, ο Μποχωρίδης έκανε λάθος, αλλά ο Κάιζερ με απίστευτο κόψιμο διατήρησε το 62-65. Οι κίτρινοι έκαναν λάθος στην τελευταία κατοχή τους και ο Γκριγκόριεφ κέρδισε φάουλ σε τρίποντο από τον Σλαφτσάκη μόλις 9 δέκατα πριν το φινάλε. Ευτυχώς για τον Άρη είχε 1/3 και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 63-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Γκιγκόριεφ 7 (1), Κομόλοφ 3 (1), Ουζίνσκι 2, Τορόποφ, Πέρι 24 (5ρ., 6ασ., 4κλ.), Όντομ 16 (7ρ.), Μπρούσαρντ 3 (3ασ.), Αστάπκοβιτς 4, Ζμπάνοφ 2, Ποπόφ, Ντραγκίσεβιτς 2.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου) (15/27β., 16/32δπ., 6/19τρ., 41ρ., 16λ., 10ασ., 3κλ., 3κοψ.): Τζόουνς 7 (7ρ.), Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης 1 (3ασ.), Μπελ 17 (6/7β., 4/7δπ., 1/5τρ.), Σλαφτσάκης 2, Κάιζερ 5 (5ρ., 2κοψ.), Νταλό 7 (4ρ., 3ασ.), Χρηστίδης, ΜακΓκι 8 (2/7β., 3/5δπ., 11ρ.), Χάρις 8 (2/3τρ.), Αγγέλου 1.