Ο Άρης έχασε δικό του παιχνίδι, ήττα (71-77) από τον ΠΑΟΚ στο Παλέ

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό και ο Άρης ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο με σκορ 71-77 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, παρότι στο 30’ είχε προβάδισμα 10 πόντων!

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με κακές επιλογές από Τσάλμερς και Φλιώνη, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ με το μακρινό του σουτ (4/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο) και ξέφυγε με διψήφια διαφορά. Το σκορ στο 8’ ήταν 8-20 και 10-22, όμως η είσοδος του Μιλόσεβιτς και η… (επαν)εμφάνιση του Φλιώνη (9π. στο α’ μέρος) στο παρκέ άλλαξαν την ροή του αγώνα.

Οι κίτρινοι μείωσαν αρχικά σε 18-26 στο τέλος του δεκαλέπτου και σταδιακά άρχισαν να μπαίνουν και πάλι στο παιχνίδι, παίρνοντας λύσεις και από τον Μάριο Λιτλ, που ήταν θετικός σε άμυνα και επίθεση.

Στο 14’ το σκορ έγινε 24-28 με τρίποντο του Αμερικανού, ενώ μέσα από την επίθεση βρήκε ρυθμό και ο Τσάλμερς για να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσε σε 33-33 και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (37-37).

Ο Άρης είχε μόλις 3/14 τρίποντα, αλλά 9/14 δίποντα κι αν ήταν πιο προσεκτικός στο ξεκίνημα του αγώνα, ενδεχομένως να είχε αυτός το προβάδισμα, γιατί είχε λιγότερα λάθη (6-9) και πήρε 18 πόντους από τον πάγκο του.

Οι κίτρινοι έκαναν εξαιρετικό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο. Περιόρισαν τη δράση του ΠΑΟΚ αισθητά και επιθετικά βρήκαν λύσεις από Ντεκόζι, Κουζέλογλου και Ντραγκίτσεβιτς για να τρέξουν ένα επιμέρους 15-2, με το οποίο μετέτρεψαν το 39-41 (23’) σε 54-43 (26’). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Καμπερίδη να προηγείται με 61-51, ελέγχοντας το παιχνίδι κυρίως μέσα από την άμυνα και το σωστό “διάβασμα” στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με τον Τέρνερ, ο οποίος πέτυχε 7 σερί πόντους για να μειώσει σε 63-62 στο 35’, διάστημα στο οποίο ο Άρης είχε κακές επιλογές και όχι την επιθετικότητα που απαιτούσε η κατάσταση.

Με βολές του Κακλαμανάκη μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 63-64 με τον Άρη να μην μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά, ενώ ο Τέρνερ διεύρυνε το σερί των φιλοξενούμενων σε 2-15.

Οι κίτρινοι επέστρεψαν και μείωσαν στον πόντο (1:39) με καλάθια των Τσάλμερς και Ντεκόζι (69-70). Ο Αμερικανός στα 1:10 με λέι απ έβαλε τον Άρη μπροστά με 71-70, αλλά ο Κάρτερ στα 48’’ με τρίποντο από τα 9 μέτρα έγραψε το 71-73. Ο Λιτλ έχασε τρίποντο στα 25’’ και ο Μπιτς με 2/2 βολές έκανε το 71-75 στα 23’’. Ο Ντεκόζι έχασε τρίποντο στα 15’’ και κάπου εκεί ο Άρης έχασε τις ελπίδες του για νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77.