Ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του στη Νίκαια, ήττα από τον Ιωνικό (68-64)

Ο Άρης έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο διπλό στο πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε από τον Ιωνικό με σκορ 68-64 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, πληρώνοντας τα δικά του λάθη και την αστοχία σε εύκολα λέι απ.

Το ξεκίνημα του Άρη δεν ήταν καλό στη Νίκαια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-3 και πήραν τον έλεγχο του αγώνα μέσα από την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, έχοντας 9 επιθετικά από τα οποία πήραν 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Άρης βελτιώνοντας την άμυνά του κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ και να κλείσει τη περίοδο στο -4 (18-14).

Ο Καμπερίδης με match up άμυνες ζώνης κατάφερε να εγκλωβίσει τον Ιωνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την καλή παρουσία των Σούλερ και Λιτλ ο Άρης ισορρόπησε τον αγώνα. Το 26-19 στο 14’ έγινε 33-32 στο 19’ και οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (34-34), έχοντας μειώσει τα λάθη και καλύψει σε μεγάλο βαθμό το χάσμα στα ριμπάουντ.

Με πρωταγωνιστή τον Σούλερ (8π. στην γ’ περίοδο) ο Άρης όχι απλά ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά κατάφερε να προηγηθεί κιόλας στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 26’ το σκορ ήταν 46-46, ο Ιωνικός ξέφυγε με 50-46 στο 28’, όμως ο Αμερικανός γκαρντ με πέντε σερί πόντους έγραψε το 50-51 στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο ο Σούλερ τραυματίστηκε και αποχώρησε, ο Άρης έβγαλε την άμυνα, αλλά ο Σλαφτσάκης (κορυφαίος των κίτρινων στην άμυνα) βιάστηκε να εκδηλώσει επίθεση με συνέπεια ο Ιωνικός να βρει καλάθι (γκολ-φάουλ μάλιστα) και να  προηγηθεί με 53-51.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 66-61 στο 35’, αλλά ο Άρης μείωσε σε 66-64 στο 37’ και έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά καθώς αστόχησε ο Σούλερ επιστρέφοντας στον αγώνα μετά τον τραυματισμό του. Ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε το 68-64 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, αλλά έκανε βήματα – από την εξαιρετική άμυνα του Σλαφτσάκη – στα 1:27 και έδωσε στον Άρη την ευκαιρία να μειώσει, όμως οι κίτρινοι ήταν δύο φορές άστοχοι. Στα 35’’ ο Κουζέλογλου έχασε λέι απ μόνος του στον αιφνιδιασμό, αλλά στα 16,7’’ ο Λιτλ έβγαλε άλλη μια άμυνα. Ο Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ, ο Λιτλ αστόχησε σε τρίποντο και εκεί τελείωσαν οι ελπίδες του Άρη για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 53-51, 68-64.