Ο Άρης “αυτοκτόνησε” στη Ρόδο (90-86) κόντρα στον Κολοσσό

Ο Άρης δεν κέρδισε ούτε στη Ρόδο. Ηττήθηκε από τον Κολοσσό με σκορ 90-86, χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι, καθώς απώλεσε διαφορά 13 πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και πλέον έκανε ακόμα πιο δύσκολη τη θέση του στη μάχη της παραμονής μετά και την 20η αγωνιστική.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Ο Άρης κατάφερε μέσα από την άμυνά του να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι οδήγησαν τον Κολοσσό σε αρκετά άστοχα σουτ (3/12τρ.), κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (22-10 με 8 επιθετικά) και η προσήλωση στην άμυνα έδωσε καθαρό μυαλό στην επίθεση.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (17-17) στο οποίο ο Άρης πήρε 8 πόντους από τον Ντραγκίτσεβιτς (αλλά χρεώθηκε με 2 φάουλ) και 7 από τον από τον Μποχωρίδη (11π., 6ρ., 4ασ. στο α’), οι κίτρινοι ανέβασαν στροφές και κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο.

Μέσα από εξαιρετικές συνεργασίες, ως επί το πλείστον σε καταστάσεις τρανζίσιον, οι κίτρινοι έφτασαν στο +14, όταν προηγήθηκαν με 25-39 στο 18’.

Ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν που πέτυχε δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό μείωσαν σε 37-43, σκορ που περισσότερο αδικεί τον Άρη για την εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι με καλή ψυχολογία από το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 46-46 στο 23’, μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι.

Ήταν η ώρα του Άρη να αντιδράσει και το έκανε μέσα από την άμυνα και πάλι. Οι κίτρινοι έκλεισαν διαδρόμους, δεν άφησαν τον Κολοσσό να σκοράρει και με επιμέρους 3-12 κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με 49-58 στο 27’ έχοντας πάρει πολύτιμες λύσεις από τους Μιλόσεβιτς και Μόρις, διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε της τρίτης περιόδου (52-61).

Με δύο σερί καλάθια από Μποχωρίδη και Φλιώνη ο Άρης ξέφυγε με 52-65 στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου. Τα τρίποντα των Τσαλμπούρη και Λοβ κράτησαν τον Κολοσσό μέσα στο παιχνίδι, καθώς στο 32’ το σκορ ήταν 58-67. Ο Ντραγκίτσεβιτς σε αυτό το διάστημα έδινε πολύτιμες λύσεις επιθετικά στους κίτρινους, όπως και ο Λοβ για τον Κολοσσό που μείωσε σε 63-69 στο 33’ και σε 65-69 με βολές του Τσαλμπούρη από το 4ο φάουλ (που λανθασμένα δόθηκε) του Μπράουν.

Ο Αμερικανός στην επόμενη κατοχή έκανε επιθετικό φάουλ στον Λοβ και αποβλήθηκε πολύ νωρίς, όντας πάντως εκτός κλίματος αγώνα.

Εύκολα λάθη και κακές επιλογές από τον Άρη έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να ισοφαρίσει σε 71-71 στο 35’, αναγκάζοντας τον Καμπερίδη να καλέσει τάιμ άουτ…

Με το σκορ στο 73-73 ο Μποχωρίδης αστόχησε σε δύο βολές, ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε δύο λάθη, ο αρχηγός του Άρη έχασε τρίποντο και ο Κολοσσός με 1/2 βολές του Γκρίφιν και καλάθι του Κρομά προηγήθηκε με 76-73 στο 37’.

Ο Ντραγκίτσεβιτς μείωσε στον πόντο ( 76-75 στα 1:58), ο Λοβ με 2/2 βολές στα 1:39 έκανε το 78-75, ο Μαυροβούνιος είχε 1/2 αργότερα για το 78-76 και στα 1:03 ο Αγκμπελέσε με γκολ-φάουλ έκανε το 80-76. Ο Μποχωρίδης στα 54’’ κέρδισε φάουλ αλλά έβαλε μία βολή (80-77) και στα 33’’ ο Γκρίφιν με τρίποντο έγραψε το 83-77. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε σε 83-80 στα 22’’, ο Λοβ στα 21,2’’ με 2/2 βολές έκανε το 85-80 και στα 15’’ ο Μποχωρίδης μείωσε σε 85-82 με βολές και ο Λυκογιάννης κάλεσε τάιμ άουτ.

Στα 10’’ ο Ντραγκίτσεβιτς μείωσε σε 87-83, αλλά ο Φιτζπάτρικ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, σκόραρε και κέρδισε και φάουλ για να μειώσει σε 87-86 στα 8,7’’ πριν το τέλος!

Ο Σλαφτσάκης έπαιξε άμυνα στον Λοβ αλλά ο Μπήτης τον χρέωσε με φάουλ και ο Αμερικανός του Κολοσσού με 2/2 βολές έγραψε το 89-86 στα 7,6’’. Ο Μποχωρίδης πήρε τη μπάλα, προσποιήθηκε για τρίποντο, αλλά στη προσπάθειά του έκανε βήματα, που χρεώθηκε από τον Παπαπέτρου και εκεί τελείωσαν όλα…

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86.