Ο Άρης βρέθηκε στο -26 με το Περιστέρι, επέστρεψε αργά και ηττήθηκε (71-84) στο Παλέ (video)

Μπάσκετ σε… δόσεις δεν μπορεί να φέρει αποτέλεσμα. Ο Άρης αυτό έκανε σήμερα στο Παλέ, λίγο έλειψε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή από το -26 και τελικά ηττήθηκε με σκορ 71-84 από το Περιστέρι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους παίκτες του Καμπερίδη να μην έχουν όρεξη, νεύρο και διάθεση να παίξουν μπάσκετ ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση.

Πολύ γρήγορα το Περιστέρι προηγήθηκε με 0-11, καθώς ο Άρης βρήκε σκορ μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και μπορεί προ στιγμήν να μείωσε στους 6 πόντους (8-14 και 10-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο παρκέ.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 10-23 με τον Άρη να έχει 4/17 σουτ και το Περιστέρι 4/7 τρίποντα, σχεδόν όλα ελεύθερα, αφού δεν υπήρχε άμυνα.

Ο Καμπερίδης προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό με αλλαγές, αλλά δεν του βγήκε τίποτα.

Ο Κρόκετ έδωσε λύσεις στο Περιστέρι στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (18-35 στο 15’) και κάπου εκεί οι κίτρινοι αντέδρασαν. Με σερί 8-0 μείωσαν σε 26-35 (18’), έχοντας καλύτερο παίκτη τον Μιλόσεβιτς, το Περιστέρι βρήκε πολλά εύκολα καλάθια λόγω της κακής αμυντικής λειτουργίας των κίτρινων, προηγήθηκε με 33-46 και έκλεισε το ημίχρονο στο 35-46.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο τραγικό τρόπο που είχε ξεκινήσει το παιχνίδι για τον Άρη. Ομάδα χωρίς νεύρο, χωρίς αρχή και τέλος, χωρίς προσανατολισμό και διάθεση στο παρκέ, οι κίτρινοι δέχθηκαν σερί 0-15 και βρέθηκαν πίσω με 35-61 στο 24’!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης έβγαλε αντίδραση στο παρκέ και με όπλο την άμυνα ζώνης που αποδιοργάνωσε το Περιστέρι κατάφερε να γυρίσει στο παιχνίδι και να αποκτήσει και πάλι σφυγμό.

Οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 22-6 και έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (57-67), μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι.

Ο Άρης κράτησε το Περιστέρι στο μηδέν στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά είχε 0/3 τρίποντα και δεν μπόρεσε να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Οι κίτρινοι μείωσαν έως τους 6 πόντους όταν με διαδοχικά καλάθια του Τσάλμερς και μία βολή του Μιλόσεβιτς το σκορ έγινε 66-72 (35’), αλλά… προδόθηκαν από την αστοχία τους έξω από τα 6,75 μέτρα σε κρίσιμα σημεία, όπως και από την άμυνά τους πάνω στον Καράμπελα που πέτυχε μεγάλα καλάθια (έκανε το 66-75 και το 69-78).

Ο Μακλίν με καλάθι έγραψε το 69-80, οι κίτρινοι αστόχησαν σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις τους και εκεί τελείωσαν όλα για την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 33-44, 57-67, 71-84.