Ο Άρης δεν έπαιξε άμυνα και το πλήρωσε με ήττα από το Λαύριο (89-94)

Ο Άρης ήταν τραγικός αμυντικά και το πλήρωσε από το Λαύριο, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με σκορ 89-94, κάτι που σημαίνει ότι παραμένει σε δυσχερή θέση βαθμολογικά, πληρώνοντας τις επιλογές του.

Ο Άρης ήταν αρκετά άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του χάρη στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Οι κίτρινοι ανανέωσαν έξι φορές την επίθεσή τους στην πρώτη περίοδο, βρήκαν 10 πόντους από αυτή τη διαδικασία και βρέθηκαν μπροστά με 18-17, σε ένα απολύτως ισορροπημένο δεκάλεπτο με το Λαύριο να έχει καλά ποσοστά από τα 6,75 μέτρα.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 23-29 (14’) απο συνεχόμενα τρίποντα των Γερομιχαλού και Μαστρογιαννόπουλου, όμως ο Άρης μέσα από συνεργασίες που είχαν αποδέκτη τον Ντραγκίτσεβιτς επέστρεψαν, προηγήθηκαν με 32-29 (16’), έφτασαν στο +8 (42-34) στο 19’, αλλά δέχθηκαν σερί 10-0 σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, βρέθηκαν πίσω με 42-44 πριν το 43-45 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για τον Άρη και στις δύο άκρες του γηπέδου. Το Λαύριο ανέβασε στροφές και χωρίς πολύ κόπο βρήκε τον τρόπο να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Προηγήθηκε με τρίποντο του Γερομιχαλού (που ήταν εκπρόθεσμο ξεκάθαρα, αλλά οι διαιτητές δεν πήγαν καν να δουν το ριπλέι) με 47-57 στο 24’ και 52-62 στο 27’ ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

Με προσωπικές ενέργειες του Τσάλμερς ο Άρης μείωσε σε 58-62, αλλά ο Γερομιχαλός με 5/5 τρίποντα “σκότωνε” τους κίτρινους που ήταν πίσω στο φινάλε της περιόδου με 60-67.

Ο Άρης σταδιακά προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, έφτασε στο 68-72, αλλά συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές των παικτών του Καμπερίδη έδωσαν το δικαίωμα στο Λαύριο να ξεφύγει με 68-78 (35’) και να ελέγξει και πάλι το παιχνίδι.

Οι κίτρινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό, δεν έπαιξαν άμυνα και το πλήρωσαν, καθώς 3:34 πριν το τέλος ήταν πίσω με 73-85 και από εκεί και πέρα προσπάθησαν να επιστρέψουν. Το έκαναν εν μέρει όταν με καλάθι του Ντεκόζι στα 1:28 πριν το τέλος μείωσαν σε 79-85.

Ο Σερέλης κάλεσε τάιμ άουτ, ο Γερομιχαλός με βολές έκανε το 79-87 (1:21), αλλά ο Ντεκόζι κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και μείωσε σε 80-87 (1/3) όμως ο Λιτλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ ευστόχησε σε τρίποντο γιατο 83-87 (1:01).

Ο Κάρτερ κέρδισε φάουλ από τον Τσάλμερς και με βολές έκανε το 83-89 στα 39’’ πριν το τέλος, Ντεκόζι και Λιτλ αστόχησαν σε τρίποντα και έτσι το Λαύριο έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ το 89-94.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94.