ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ο Άρης δεν μπορεί να κερδίσει και Παναθηναϊκό και Παναγιώτου και Τσαρούχα

Ο Άρης έπαιξε χωρίς τους Μπράουν, Φλιώνη, έπαιξε κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά και στους Παναγιώτου και Τσαρούχα που έκαναν ό,τι ήταν δυνατόν για να σώσουν τους πράσινους και εν τέλει τα κατάφεραν. Το τελικό 81-88 είναι σε μεγάλο βαθμό προϊόν της πολύ κακής διαιτησίας σήμερα στο Παλέ.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

Ο Άρης μπήκε πολύ μουδιασμένα στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 0-10 πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα. Ο Καμπερίδης κάλεσε τάιμ άουτ και από εκείνο το σημείο και μετά οι κίτρινοι άρχισαν να παίζουν μπάσκετ.

Λίγο μετά τα μέσα της πρώτη περιόδου μείωσαν σε 13-19 (6’) και στο τελευταίο λεπτό έφτασαν στο -4 (23-27), έχοντας πυλώνες στην επίθεση τους Μποχωρίδη και Ντραγκίτσεβιτς, αλλά αμυντικά αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα, κυρίως στις επιστροφές τους από την επίθεση.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Παναθηναϊκού στα τρίποντα (2/13 στο α’) και κατάφερε να φτάσει το ματς στον πόντο, όταν στο 18 το σκορ έγινε 39-40. Θα μπορούσε να είχε προηγηθεί κιόλας η ομάδα του Καμπερίδη, που έπαιζε χωρίς τους δύο βασικούς πλέι μέικερ (Μπράουν, Φλιώνης), αλλά οι 7/14 βολές και τα 10 λάθη ήταν η “αχίλλειος πτέρνα” της στο πρώτο μέρος.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους… Παναγιώτου και Τσαρούχα. Τα δύο… τσακάλια της διαιτησίας είδαν ότι ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό και φρόντισαν με τα σφυρίγματά τους να στείλουν το μήνυμα. Το 45-47 στο 21’ έγινε 45-56 το 23’, αλλά ο Άρης κατάφερε να γυρίσει στο ματς μειώνοντας σε 61-67 στο 28’, ωστόσο δέχθηκε σερί 1-7 ως το τέλος της περιόδου και έτσι διαμορφώθηκε το 62-74 στο 30’.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου η διαφορά πήγε στους 15 πόντους (62-77) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Άρης δεν παράτησε το ματς, παρότι Παναγιώτου και Τσαρούχα ήταν προκλητικοί… Λίγο μετά το 35’ ο Άρης μείωσε σε 74-82 και ο Μιλόσεβιτς έκανε το 76-82 (3:54), αλλά η Τσαρούχα κρατούσε… όρθιο τον Παναθηναϊκό με φάουλ κατά του Άρη. Στο 38’ το σκορ ήταν 78-84 με την κατοχή στους κίτρινους και ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε το 80-84 στα 1:48 πριν το τέλος!

Ο Καλάθης από το ύψος της βολής βρήκε στόχο και έκανε το 80-86 (1:30), αλλά ο Γκετσεβίτσιους με 1/2 βολές (1:14) μείωσε σε 81-86. Ο Παπαπέτρου μέσα από τη ρακέτα μόνος του έγραψε το 81-88, ο Φιτζπάτρικ αστόχησε σε τρίποντο και κάπου εκεί τελείωσαν όλα…

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88.