Ο Άρης διέλυσε τον Ηρακλή (54-76) στο Ιβανώφειο με υπογραφή… Καμπερίδη!

Ο Άρης διέλυσε τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με σκορ 54-76, κάνοντας το καλύτερό του παιχνίδι τη φετινή χρονιά! Οι κίτρινοι κυριάρχησαν πλήρως του αντιπάλους τους και πλέον κοιτούν για άλλα και όχι για… σωτηρίες και παραμονές!

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και αυτό αποτυπώθηκε εν μέρει και στη διαφορά των δύο ομάδων.

Οι κίτρινοι επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με εξαιρετική άμυνα εγκλώβισαν τον Ηρακλή στο παιχνίδι τους.

Προηγήθηκαν με 3-8 και 5-12 και στο 9’ ο Μιλόσεβιτς έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά κάνοντας το 10-20. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +7 (13-20) για τον Άρη, όμως η εικόνα των δύο ομάδων έλεγε περισσότερα.

Οι κίτρινοι είχαν συνοχή, ξεκάθαρες επιλογές, καλό μακρινό σουτ και με την άμυνα “σταθερά” στο παιχνίδι τους δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους.

Ο Ηρακλής μείωσε σε 15-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά οι κίτρινοι με ομαδική δουλειά και όμορφες συνεργασίες ξέφυγαν με 17-27 (14’) και 24-35 (19’), ενώ το τρίποντο του Φλιώνη στο τελευταίο λεπτό τους έδωσε προβάδισμα με 12 πόντους (26-38) πριν ο Βεργίνης μειώσει σε 29-38 που ήταν και το σκορ στο ημίχρονο.

Αν το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικό για τον Άρη, η τρίτη περίοδος ήταν ονειρική για τους κίτρινους, που διέλυσαν τον αντίπαλό τους. Ο Ηρακλής σκόραρε το πρώτο του καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο στο 27’, αλλά ο Άρης είχε προλάβει να κάνει σερί 13-0 και να ξεφύγει με 29-51!

Η διαφορά έφτασε λίγο πιο μετά στους 25 πόντους, όταν με διαδοχικά τρίποντα από Τσάλμερς και Ντεκόζι ο Άρης προηγήθηκε με 32-57, κυριαρχώντας πλήρως στο Ιβανώφειο.

Με καλάθι του Σταμάτη οι κίτρινοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +25 (34-59), επιβεβαιώνοντας με τον πλέον επιβλητικό τρόπο την κυριαρχία τους.

Ο Ηρακλής αντέδρασε στη τελευταία περίοδο, μείωσε σε 42-59, αλλά η απάντηση του Άρη ήταν άμεση και τελειωτική! Με εξαιρετικές άμυνες ο Τσάλμερς και ο Λιτλ έτρεξαν ένα σερί 0-9 και έκαναν το 42-68 στο 35’, δίνοντας οριστικό τέλος στον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76.