Ο Άρης δοκιμάζεται στη Λήμνο, λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα

Στη Λήμνο βρίσκεται ο Άρης, όπου στις 16.45 αντιμετωπίζει τον Ήφαιστο στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League. Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα και το pregame μέσα από το PRESSARIS.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Τελικά αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια: Προμηθέας – Πανιώνιος 104-67, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 67-76, Ρέθυμνο – Περιστέρι 83-73, Κύμη – Λαύριο 89-88, ΠΑΟΚ – Κολοσσός 79-83.

Σχόλιο: Ο Άρης πλησίασε μέχρι τους 5 πόντους, όμως δεν είχε καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση και έτσι δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΗΦΑΙΣΤΟΣ – ΑΡΗΣ 73-64

40′ Βολές για τον ΜακΓκι (2/2), 73-64

40′ Στις βολές ο Μπρέιζελτον (1/2), 73-62

Λάθος του Νταλό στην επαναφορά

40′ Βολή για τον Μπελ (1/1), 72-62

Τεχνική ποινή στον Φρεϊμάνις

Τάιμ άουτ ο Καστρίτης, ακόμα 28” για το φινάλε

40′ Βολές για τον Φρεϊμάνις (2/2), 72-61

Έχασε το λέι απ ο Τζόουνς

40′ Βολές για τον Μούρτο (0/2)

Τάιμ άουτ τώρα για τον Μανωλόπουλο

40′ Κάρφωμα του ΜακΓκι, 70-61

Τάιμ άουτ του Καστρίτη

40′ Τρίποντο του Σταμάτη από τα 7,5 μέτρα, 70-59

Άστοχος ο Χάρις

Απομένει 1’38” για το τέλος του αγώνα

39′ Στις βολές ο Έβανς (2/2), 67-59

Μπήκε και βγήκε το σουτ του Μπελ…

Τάιμ άουτ για τον Ήφαιστο

38′ Δύσκολο καλάθι του Γκότσερ, απαντάει ο Τζόουνς, 65-59

37′ Τρίποντο του Μπελ, 63-57

37′ Πάλι βολές, ο Φρεϊμάνις σουτάρει (2/2), 63-54

Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Άρης

37′ Σειρά του Μπελ να εκτελέσει βολές (2/2), 61-54

Κάθε φάουλ οδηγεί τους παίκτες και των δύο ομάδων στις βολές

37′ Νέες βολές για τον Έβανς (1/2), 61-52

36′ Βολές τώρα για τον Χρηστίδη (1/2), 60-52

36′ Στις βολές ο Έβανς (1/2), 60-51

35′ Κάρφωμα του ΜακΓκι, 59-51

34′ Σκοράρει ξανά από μακριά ο Φρεϊμάνις, 59-49

34′ Τρίποντο ο Φρεϊμάνις, 57-49

Χάνει τον αιφνιδιασμό ο Άρης…

33′ Βολή για τον Τζόουνς (1/1), 54-49

Τεχνική ποινή στον Σταμάτη

33′ Μπάσιμο του Νταλό, 54-48

Χάνει το λέι απ ο Τζόουνς

31′ Μειώνει ο Νταλό, 54-46

31′ Βολές για τον Γκότσερ (2/2), 54-44

Σχόλιο: Χάνοντας ριμπάουντ (12 έναντι 5) και κάνοντας λάθη (7) σε αυτή την περίοδο ο Άρης βρέθηκε να κυνηγάει πάλι στο σκορ, με τους Φρεϊμάνις και Έβανς να είναι οι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 52-44

Άστοχο τρίποντο του Σλαφτσάκη

Ακόμα 13” για το τέλος της τρίτης περιόδου

30′ Βολές για τον Μπρέιζελτον (2/2), 52-44

29′ Φόλοου κάρφωμα του Νταλό, 50-44

29′ Καλάθι και φάουλ του ΜακΓκι (0/1 βολή), 50-42

Επιμέρους σκορ 12-2 τρέχει ο Ήφαιστος

29′ Στις βολές ο Φρεϊμάνις (2/2), 50-40

Νέο λάθος του Άρη (Τολιόπουλος)

Τάιμ άουτ για τον Άρη

28′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Έβανς, 48-40

26′ Ασίστ ο Σταμάτης, από κοντά ο Έβανς, 46-40

26′ Ωραία προσπάθεια του Μπελ, 44-40

Λάθος του Νταλό, βήματα του Φρεϊμάνις

25′ Τρίποντο και ο Σταμάτης, 44-38

Συνεχίζει την πίεση σε όλο το γήπεδο ο Ήφαιστος

24′ Τρίποντο του Φρεϊμάνις, 41-38

Εντυπωσιακό κόψιμο του Κάιζερ στον Έβανς!

23′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 38-38

23′ Κλέψιμο του Γουίγκινς, σκοράρει ο Φρεϊμάνις, 38-35

23′ Στις βολές ξανά ο Γκότσερ (1/2), 36-35

22′ Καλάθι του Φρεϊμάνις, 35-35

21′ Κάρφωμα του ΜακΓκι στον αιφνιδιασμό, 33-35

21′ Στις βολές ο Σταμάτης (2/2), 33-33

21′ Τρίποντο ο Μπελ, 31-33

17.42: Σε περίπου 3′ ξεκινάει η τρίτη περίοδος…

Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Λάκι Τζόουνς με 10 πόντους (0/2β., 2/3δπ., 2/4τρ.), ενώ για τον Ήφαιστο ο Τόντρικ Γκότσερ έχει πετύχει 11 πόντους (6/8β., 1/4δπ., 1/2τρ.).

Ήφαιστος: 9/12 βολές, 8/22 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 18 ριμπάουντ (12-6), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 κερδισμένα φάουλ, 4 λάθη

Άρης: 0/2 βολές, 9/15 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 20 ριμπάουντ (17-3), 9 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ, 9 λάθη.

Σχόλιο: Με τον Νταλό να οργανώνει σωστά το παιχνίδι και τον Τζόουνς να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες ο Άρης προσπέρασε για πρώτη φορά.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 31-30

Έχασε την μπάλα ο Μπελ

Τάιμ άουτ από τον Καστρίτη, απομένουν 27” για το τέλος του ημιχρόνου

40′ Στις βολές ο Γκότσερ (2/2), 31-30

Πέρασε και ο Βεργίνης στο παιχνίδι

19′ Coast to coast του Έβανς και… 29-30

18′ Τρίποντο ο Χάρις, 27-30

18′ Ισοφαρίζει ο Φρεϊμάνις, 27-27

Τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους

17′ Δυναμικό μπάσιμο του Νταλό από τα αριστερά, 25-27

16′ Ασίστ του Νταλό, άλεϊ ουπ κάρφωμα του ΜακΓκι, 25-25

16′ Βολές για τον Έβανς (1/2), 25-23

15′ Κάρφωμα του Έβανς, 24-23

15′ Λέι απ του Τζόουνς, 22-23

14′ Επιθετικό ριμπάουντ του Τζόουνς, φάουλ και… βολές (0/2)

14′ Κερδίζει φάουλ και τρεις βολές ο Γκότσερ (2/3), 22-21

13′ Νέο καλάθι από τον Τζόουνς, 20-21

13′ Σκοράρει ο Μανωλόπουλος, 20-19

Ο Άρης έτρεξε σερί 0-12

13′ Τρίποντο ο Τζόουνς, μπροστά για πρώτη φορά ο Άρης, 18-19

12′ Αντεπίθεση για τον Άρη, σκοράρει ο Σλαφτσάκης, 18-16

11′ Εύστοχος από τη γωνία ο Κάιζερ, 18-14

Σχόλιο: Παρασύρθηκε ο Άρης στον ρυθμό των γηπεδούχων στην αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα να μείνει άποντος στα πρώτα 3,5’. Συνήλθε όμως στη συνέχεια και ψαλίδισε τη διψήφια διαφορά.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 18-12

10′ Ασίστ του Νταλό, τελειώνει ο Σλαφτσάκης, 18-12

Η κατοχή στον Άρη, ακόμα 10” για το τέλος της πρώτης περιόδου

9′ Τρίποντο του Τζόουνς, 18-10

9′ Στις βολές ο Γκότσερ (1/2), 18-7

Και ο Σλαφτσάκης μέσα, έξω ο Χάρις

Δύο φορές άστοχος κάτω από το καλάθι ο Φρεϊμάνις

8′ Λέι απ του Νταλό με το αριστερό, 17-7

Στο παρκέ ο Νταλό αντί του Φλιώνη

7′ Στις βολές ο Έβανς (2/2), 17-5

6′ Από κοντά ο Έβανς, 15-5

5′ Τρίποντο του Γκότσερ, απαντάει ο Χάρις, 13-5

Κάιζερ και Μπελ αντί των ΜακΓκι και Τολιόπουλου στην πεντάδα του Άρη

4′ Εύστοχος ο Φλιώνης, 10-2

4′ Σκοράρει ξανά ο Γουίγκινς, 10-0

Τάιμ άουτ από τον Καστρίτη

3′ Τρίποντο του Φρεϊμάνις, 8-0

2′ Καλάθι και φάουλ από τον Γκότσερ (1/1 βολή), 5-0

1′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Γουίγκινς, 2-0

Ξεκίνησε ο αγώνας, κέρδισε το τζάμπολ ο ΜακΓκι

Η πεντάδα του Άρη: Τολιόπουλος, Φλιώνης, Τζόουνς, Χάρις, ΜακΓκι

Η πεντάδα του Ηφαίστου: Γκότσερ, Μπρέιζελτον, Φρεϊμάνις, Γουίγκινς, Έβανς

16.39: Διαιτητές της αναμέτρησης οι Τσαρούχα, Παναγιώτου και Διαμαντής.

16.32: Η αναμέτρηση της Λήμνου θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το ERTPLAY 4 και τηλεοπτικά από το ERT Sports σε παράλληλη σύνδεση με τα υπόλοιπα έξι παιχνίδια της Basket League.

16.30: Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ο Άρης έφτασε στη νίκη στο “Nick Galis Hall” με 65-54, έχοντας ως κορυφαίους τους Μπελ με 16 πόντους και ΜακΓκι με 11 και 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Ηφαίστου, ο Γκότσερ είχε 16 πόντους και έξι ριμπάουντ ενώ ο Έβανς πρόσθεσε οχτώ πόντους, 11 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο κλεψίματα.

16.26: Ο Άρης, που προέρχεται από την εντός έδρας νίκη επί της Κύμης με 95-60, βρίσκεται στην 9η θέση με ρεκόρ 8-16, ενώ ο Ήφαιστος, που μετράει δύο σερί ήττες από Κύμη εκτός και Ρέθυμνο εντός, είναι στην 6η θέση με ρεκόρ 12-12.

16.17: Στο πλευρό του Άρη βρίσκεται και πάλι ο κόσμος του, με το σύνδεσμο φίλων του Άρη από τη Λήμνο να δίνει το “παρών” στο γήπεδο.

16.11: Από την πλευρά του Ηφαίστου δεν αναμένεται να αγωνιστεί ο Τζέρι Σμιθ, καθώς είχε τραυματιστεί στην σπονδυλική στήλη και ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή.

16.10: Ο Άρης παρατάσσεται στο «Νίκος Σαμαράς» με… εντεκάδα, καθώς εκτός αποστολής έμεινε ο Λευτέρης Μποχωρίδης (πέλμα), ο Γιώργος Αγγέλου (ίωση) και ο Στράτος Βουλγαρόπουλος (κάταγμα).