Ο Άρης είναι άρρωστος στο μυαλό και τη νοοτροπία – Ήττα “ξεφτίλα” στα Τρίκαλα (78-62)!

Ο Άρης έχει τεράστιο πρόβλημα νοοτροπίας, είναι “άρρωστος” στο μυαλό και αυτό θα πρέπει να γιατρέψει πριν οποιοδήποτε αγωνιστικό θέμα του. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια από τα Τρίκαλα, με σκορ 78-62, παρουσιάζοντας οικτρή εικόνα στο ξεκίνημα του β’ γύρου του πρωταθλήματος.

Το βασικό στοιχείο που έκανε την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν το μακρινό σουτ. Ο Άρης είχε μόλις 1/10 τρίποντα, τα Τρίκαλα είχαν 10/20 έξω από τα 6,75μ., σκόραραν μόνο με τρίποντα στην δεύτερη περίοδο, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη και έτσι έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας.

Οι κίτρινοι δεν είχαν σωστή αμυντική συμπεριφορά, έχασαν πολλά σουτ από μέση και μακρινή απόσταση και μοιραία κυνηγούσαν από πολύ νωρίς.

Ο Ζάρας προσπάθησε λίγο στο φινάλε της πρώτης περιόδου να βάλει τον Άρη στο ματς μειώνοντας σε 16-14 αλλά οι γηπεδούχοι με τρία σερί τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξέφυγαν με 25-14 (14’).

Την ίδια ώρα ο Άρης ήταν χωρίς σκορ λόγω της αστοχίας του, γιατί έκανε μόλις δύο λάθη. Τα Τρίκαλα είχαν βρει ρυθμό και οι Μπάρλοου, Μανωλόπουλος, Τσαγκαράκης και Λίποβι σκόραραν μόνο έξω από τη γραμμή του τρίποντου, συν μία βολή με τον Κάφεϊ. Το παιχνίδι έφτασε στο 38-23 (19’) για τους γηπεδούχους και το ημίχρονο έκλεισε στο -13 (38-25).

Η αντίδραση από τον Άρη ήταν σπασμωδική. Πέρασε τη μπάλα μέσα στο καλάθι, μείωσε σε 47-39 (26’), αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου. Τα Τρίκαλα έκαναν σερί 13-2 ως το φινάλε του δεκαλέπτου και ξέφυγαν με 18 πόντους διαφορά (60-42).

Με προσωπικές ενέργειες του Κάμινγκς ο Άρης μείωσε σε 63-55 (34’), αλλά για ανεξήγητους λόγους οι κίτρινοι παράτησαν τον αγώνα από εκεί και μετά… Τα Τρίκαλα έκαναν νέο σερί, 14-0 και έφτασαν στο +22 (77-55 στο 38’), σκορπώντας τεράστιο προβληματισμό και απογοήτευση…

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-25, 60-42, 78-62.