Ο Άρης είναι το αφεντικό, έκανε… πλάκα στο ντέρμπι! (videos)

Κιτρινόμαυρο πάρτι στήθηκε στο Παλέ, όπου ο Άρης έδειξε στον ΠΑΟΚ… ποιος κάνει κουμάντο, κερδίζοντάς τον καθαρά με 3-1 σετ (25-18, 23-25, 25-20, 27-25) για την 20ή αγωνιστική της Α1 ανδρών. Με τη νίκη αυτή, οι «κίτρινοι» υποσκέλισαν τους αποψινούς αντιπάλους τους και έκαναν τεράστιο βήμα για είσοδο στην οκτάδα της κανονικής περιόδου.

Με τους Γιάννη Κυριακίδη και Μάριο Ζέλιτς να αγωνίζονται αμφότεροι κανονικά, για πρώτη φορά έπειτα από ένα μήνα, η ομάδα του Γιώργου Γιάτση έδειξε την ανωτερότητά της και έφτασε πανηγυρικά στον στόχο της, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο στον οποίο περίσσευαν τα λάθη, η νευρικότητα, αλλά και οι υπερβολικές διαμαρτυρίες.

Το πρώτο σετ ήταν… περίπατος για τους «κίτρινους», που χάλασαν την υποδοχή των αντιπάλων τους, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το καταπληκτικό μπλοκ τους και εξουδετέρωσαν πλήρως τον Αρμενάκη, με συνέπεια η διαφορά να αποκτήσει διαστάσεις από νωρίς (10-4). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν προς στιγμήν στους 3 πόντους (11-8), αλλά ο Κυριακίδης πήγε στο σερβίς και επανέφερε την τάξη, με σερί 3-0 (16-10). Το προβάδισμα του Άρη εκτοξεύθηκε μέχρι το 20-12, για να φτάσει εύκολα στο 25-18.

Αντίθετα, το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο και βρήκε τους «ασπρόμαυρους» να έχουν ελαφρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 15-15, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε πάλι μια μικρή διαφορά και την κράτησε μέχρι τέλους, παίρνοντας το σετ με 23-25 χάρη σε καρφί του Αρμενάκη απέναντι σε τριπλό μπλοκ.

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι δικαιώθηκε στο συναρπαστικό τρίτο σετ, στο οποίο οι «κίτρινοι» μ’ ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν με 16-9, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ με ένα δικό του σερί 0-5. Ωστόσο, αμέσως μετά οι γηπεδούχοι πήραν 4 διαδοχικούς πόντους, έφτασαν στο 20-15 και δεν απειλήθηκαν μέχρι το φινάλε του σετ. Η κατάκτησή του ήρθε με καρφί του Τζελάτη, το οποίο πανηγυρίστηκε δεόντως.

Ακόμα μεγαλύτερο σασπένς είχε το τέταρτο σετ, όπου ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 13-19, αλλά με ηγέτη τον Κυριακίδη «έτρεξε» ένα καταπληκτικό σερί 10-0! Το 24-20 μετατράπηκε σε 24-24 χάρη στα μπλοκ του Μπορόβνιακ, αλλά το «τρίποντο» δεν χάθηκε για τους «κίτρινους», που αξιοποίησαν το έκτο τους ματς μπολ, με τον Αρμενάκη να καρφώνει στο φιλέ.

Ο θρίαμβος αυτός, ο πρώτος του Άρη απέναντι στον ΠΑΟΚ έπειτα από την σεζόν 2009-10 (τότε είχε πανηγυρίσει με 1-3 σετ μέσα στην Πυλαία) τον φέρνει πιο κοντά στην είσοδο στην οκτάδα και στα πλέι οφ των θέσεων 5-8, ενώ ο κίνδυνος της συμμετοχής στα πλέι άουτ αποφεύχθηκε οριστικά.