Ο Άρης ηττήθηκε στο Περιστέρι (82-65) και ολοκλήρωσε σήμερα τη χρονιά του

Ο Άρης ήταν για ένα ημίχρονο ανταγωνιστικός, αλλά ηττήθηκε στο Περιστέρι με σκορ 82-65 για την τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα (ήττα Κολοσσού, νίκη Προμηθέα) έμεινε εκτός πλέι οφ, ολοκληρώνοντας σήμερα τη σεζόν του.

Ο Άρης παρά τις απουσίες των Φλιώνη, Ντεκόζι, Κουζέλογλου και τα δύο γρήγορα φάουλ του Τσάλμερς κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός και διατηρήθηκε κοντά στο σκορ, μη αφήνοντας το Περιστέρι να ξεφύγει.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 9-12 και 10-13 στο ξεκίνημα, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 10-1 πήραν το προβάδισμα με 20-14 (9’). Ο Άρης με δύο καλάθια από Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς μείωσε σε 20-18 που ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η ισοπαλία διατηρήθηκε ως το 14’ (24-24), το Περιστέρι με τρίποντο του Γκουτιέρεζ ξέφυγε με 32-26 στο 17’ όμως οι κίτρινοι κατάφεραν να επανέλθουν. Ισοφάρισαν σε 32-32 (18’), όμως δέχθηκαν ένα 5-0 σερί για να γίνει το 37-32 (19’) πριν το 39-35 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Σε αυτό το διάστημα ο Άρης θα μπορούσε κάλλιστα να έχει το προβάδισμα, αλλά δεν το είχε κυρίως γιατί οι παίκτες του Καμπερίδη σούταραν μόλις με 9% από τη γραμμή του τρίποντου (1/11) και έδωσαν στο Περιστέρι το δικαίωμα να ανανεώσει οχτώ φορές την επίθεσή του με επιθετικά ριμπάουντ.

Το Περιστέρι ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, ο Γκουτιέρεζ σκόραρε συνεχόμενους πόντους και μαζί με τον ΜακΛιν οδήγησαν την ομάδα τους στο +14 (58-44 στο 28’). Σε αυτό το διάστημα ο Άρης δεν είχε λύσεις επιθετικά, δεν κατάφερε να περιορίσει τη δράση των περιφερειακών του Περιστερίου και απλώς μείωσε σε 61-50 στο φινάλε της περιόδου.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε για τον Άρη στο πρώτο δίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 70-50. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα ως το τελικό 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65