Ο Άρης ηττήθηκε (88-99) από την Ουλμ στην παράταση σε ματς-θρίλερ και με εχθρική διαιτησία

Με την ελπίδα να επιστρέψει στις νίκες ο Άρης υποδέχθηκε την Ουλμ στο γεμάτο και πάλι Αλεξάνδρειο, αλλά δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε με 88-99 στο έξτρα πεντάλεπτο. Καθοριστικό λάθος της διαιτησίας στο 78-79, δε δόθηκαν βήματα λίγο πριν το τέλος του κανονικού αγώνα που πήγε στη  παράταση με 81-81. Η διαιτησία ήταν κακή στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα με κορυφαία φάση στο 78-79, που έγινε ως… δια μαγείας 78-81!

Καρ και Τολιόπουλος ήταν οι κορυφαίοι για τον Καστρίτη, που δεν είχε και πάλι Μπλούμπεργκς και Σανόγκο.

Με τον Χάρελ να ξεκινάει στο “4” ο Άρης και η Ουλμ ήταν ισόπαλες στο 3ο λεπτό με 6-6. Και στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-10. Με 2 θεαματικά καρφώματα του Σόουζα ο Άρης προηγήθηκε με 14-11 στο 7ο λεπτό. Η Ουλμ αντέδρασε και το σκορ έγινε 14-17. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Περσίδη να δίνει λύσεις από τον πάγκο (21-19).

Ο Άρης προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με 24-19. Μάλιστα, η διαφορά πήγε στους 9 στο 13ο λεπτό με 30-21. Στο 15ο λεπτό η Ουλμ μείωσε σε 33-29. Μάλιστα, προηγήθηκε με 33-34, κάνοντας ένα σερί μεγάλο. Οι δυο ομάδες έμειναν κοντά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το 42-41 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς.

Με τον Καρ να κάνει πολύ καλό ματς ο Άρης προηγήθηκε με 47-41.  Ο Γκάλινατ έδωσε βοήθειες και το σκορ στο23ο λεπτό ήταν 50-45. Η Ουλμ αντέδρασε και μείωσε σε 51-48 στο 24ο λεπτό. Με 8 σερί πόντους το σκορ έγινε 51-53 στο 25ο λεπτό. Ο Άρης απάντησε με ένα σερί 6-0 και το σκορ έγινε 57-53. Τα πάντα ήταν ανοικτά σε δυνατό ματς. Ο Άρης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 59-55.

Η Ουλμ μείωσε σε 59-58 και τα πάντα θα κρίνονταν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 33ο λεπτό το σκορ ήταν 64-66 υπέρ της Ουλμ. Με δυο μεγάλα τρίποντα ο Άρης ισοφάρισε σε 70-70 στο 35ο λεπτό. Τα τελευταία λεπτά θα ήταν ένα θρίλερ. Ο Αρης μείωσε σε 76-77 στο 38ο λεπτό. Καθαρά βήματα σε παίκτη της Ουλμ δεν τα δίνουν στο 78-79 οι διαιτητές και η Ουλμ σκοράρει.

Ο Τολιόπουλος με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 81-81 στα 7 δεύτερα. Ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Η Ουλμ ήταν καλύτερη στο έξτρα πεντάλεπτο και προηγήθηκε με 84-91 με την διαιτησία υπέρ της. Το τελικό σκορ (88-99) αδίκησε τον Άρη για την προσπάθεια που κατέβαλε, αλλά στην παράταση δεν είχε δυνάμεις.

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, λύγισε όμως στην παράταση απέναντι στην Ουλμ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα (99-88).

Στα άξια αναφοράς το τεράστιο λάθος των διαιτητών λίγο πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, όταν δεν είδαν το οφθαλμοφανές της παράβασης των βημάτων του Χουάν Νούνιεθ -φάση από την οποία ευνοήθηκε η Ουλμ, σκοράροντας με λέι απ στα 28.6” για το τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαουριναβίτσιους – Καρντούμ – Κονσταντίνοβς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 42-41, 59-55, 81-81κ.α., 88-99.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 16 (4), Καρ 20 (3), Κατσίβελης 6 (1), Μποχωρίδης 13 (1), Περσίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 10, Χάρελ 6 (1), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 8 (2).

ΟΥΛΜ (Άντον Γκαβέλ): Νταντιέ 5 (1), Τζένσεν 4 (1), Μπρέτζελ 9, Χέρκενοφ 5 (1), Νούνιεζ 14 (2), Κλεπάις 12 (1), Φιγκερόα 18 (2), Ντε Πόλα, Τζάλοου 12, Γουίλιαμς 20 (1).