Ο Άρης ισοφάρισε αρνητικό ρεκόρ 96 αγώνων πρωταθλήματος

Η πρώτη περίοδος του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ αποδείχτηκε καταδικαστική για τον Άρη που βρέθηκε πίσω με 23 πόντους αφού σημείωσε μόνο έξι. Πρόκειται για επίδοση που συνιστά αρνητικό ρεκόρ περιόδου για τους «κίτρινους» που πριν από αυτό το ματς, είχαν εννιά στη δεύτερη περίοδο του αγώνα της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό.

Όχι μόνο αυτό όμως. Οι έξι πόντοι αποτελούν ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ των τελευταίων 96 αγώνων του Άρη στη Stoiximan Basket League. Στην περίοδο 2018-19 είχε από έξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο του εκτός έδρας αγώνα με τον Προμηθέα και στο τέταρτο δεκάλεπτο του εκτός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Για να βρούμε μικρότερη επιθετική επίδοση ενός δεκαλέπτου από τον Άρη στο Πρωτάθλημα θα πρέπει να γυρίσουμε στην 7η αγωνιστική της σεζόν 2017-18. Τότε είχε ηττηθεί στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 70-40, μένοντας στους πέντε πόντους στην τέταρτη περίοδο.