Ο Άρης με δύο πρόσωπα κέρδισε στην παράταση την ΙΒΒ (73-68)

Τα αποκαλυπτήρια του Άρη έδειξαν και το καλό και το κακό πρόσωπο της ομάδας, που σαφώς χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά για να φτάσει στο επίπεδο ετοιμότητας που όλοι επιθυμούν, ωστόσο οι κίτρινοι κέρδισαν στην παράταση την τουρκική ΙΒΒ με σκορ 73-68, με κορυφαίο τον Γκάρι Μπελ.

Ο Άρης έβγαλε στο πρώτο δεκάλεπτο τα στοιχεία που θέλει να έχει σαν ομάδα όλη τη σεζόν. Πίεσε στην άμυνα, προστάτευσε το ριμπάουντ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έβαλε ελεύθερα σουτ, κυρίως με τους Γκάρι Μπελ και Λάκι Τζόουνς.

Απέναντι σε μια ομάδα που είχε καλή λειτουργία και ποιότητα, οι κίτρινοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Παίζοντας με δύο διαφορετικές πεντάδες – Νταλό, Μποχωρίδης, Μπελ, Χάρις και ΜακΓκι η πρώτη και Φλιώνης, Αγγέλου, Τζόουνς, Σλαφτσάκης, Κάιζερ η δεύτερη – ο Άρης κυριάρχησε στο παρκέ. Ξεκίνησε με 9-1 (4’) και 12-5 στο 5’, αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν να μειώσουν σε 14-12, ωστόσο οι κίτρινοι έκαναν σερί 8-0 ως το τέλος του δεκαλέπτου και πήραν διαφορά 10 πόντων (22-12) με τους Μπελ και Τζόουνς να έχουν 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Ο Άρης δεν είχε τον ρυθμό που θα ήθελε ο Βαγγέλης Αγγέλου, η ΙΒΒ με κορυφαίο τον Μπάμπιτς επέστρεψε. Μείωσε αρχικά σε 24-21 (14’) και με πρωταγωνιστή τον Τεκίν προσπέρασε (28-29 και 31-33).

Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό η ΙΒΒ με τρίποντο του Γιαγκμούρ και βολές από φάουλ εκτός φάσης που κέρδισε ο Τακίν ξέφυγε με 33-38 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 36-38.

Χωρίς ρυθμό στη τρίτη περίοδο

Ο Άρης δεν λειτούργησε σωστά ούτε στην τρίτη περίοδο. Δεν είχε ρυθμό, δεν έπαιξε σωστή άμυνα και η ΙΒΒ με τον Κούλιγκ να σκοράρει 9 πόντους σε αυτό το διάστημα προηγήθηκε με 46-54 (28’) και 46-56 (29’) που ήταν και το σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι κίτρινοι δεν είχαν καλή εικόνα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου επιθετικά. Μπορεί να κράτησαν την ΙΒΒ χωρίς σκορ για σχεδόν τρία λεπτά, αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά (50-59 στο 33’). Οι άμυνες που έβγαλε ο ΜακΓκι και η ικανότητα του Γιώργου Αγγέλου στο μακρινό σουτ έβαλαν τους κίτρινους και πάλι στο παιχνίδι. Στο 35’ το σκορ έγινε 58-59 με 2/2 βολές του Φλιώνη και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Το χαμηλό σχήμα του Αγγέλου (Φλιώνης, Αγγέλου, Μπελ, Σλαφτσάκης, Χάρις) ήταν αυτό που λειτούργησε καλύτερα στο παρκέ στη τελευταία περίοδο.

Η ΙΒΒ ξέφυγε με 58-63 με καλάθια από Κούλιγκ και Γιακγμούρ, όμως ο Άρης αντέδρασε άμεσα. Με καλάθι του Χάρις και ακολούθως τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Μπελ – μετά από κλέψιμο του Νταλό – οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 63-63 και ενώ απέμεναν 1:18 για το φινάλε. Ο Καβακλίογλου αστόχησε στην επίθεση της ΙΒΒ μετά την εξαιρετική άμυνα του Άρη, αλλά άστοχος ήταν και ο Μποχωρίδης στα 27’’ στη δική του προσπάθεια. Ο Καβακλίογλου αστόχησε και πάλι έξω από τα 6,75μ. και το σουτ του Χάρις από το κέντρο δεν βρήκε στόχο, οπότε οι δύο ομάδες πήγαν στη παράταση.

Ανώτερος στην παράταση

Εκεί ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά και με 2/2 τρίποντα από Νταλό και Μπελ ξέφυγε με 69-63 (41’). Η ΙΒΒ δεν τα παράτησε και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης μείωσε στο καλάθι με τον Γκοντούρ (70-68), όμως ο Άρης απάντησε άμεσα και με τον Σλαφτσάκη διαμόρφωσε το 72-68 (26’’), ενώ στην επίθεση των Τούρκων ο Μποχωρίδης έκλεψε και ο Τζόουνς με 1/2 βολές έγραψε το 73-68.

Διαιτητές: Μπήτης, Πουρσανίδης, Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (1), Χρηστίδης 3, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3).

ΙΒΒ (Γιαβούζ): Γκοντούρ 2, Γκιαγκμούρ 15 (3), Κούλιγκ 16 (2), Τσεβίκ, Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουναλί 4, Καρλί, Μπουγιουκμπαϊράκ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3.