Ο Άρης πάλεψε μέχρι τέλους, όμως τα λάθη του και οι «γκρι» έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ (77-81)

Αν και βρέθηκε να χάνει με 70-78 στο 1’ πριν το τέλος του αγώνα, ο Άρης «άγγιξε» την ανατροπή μειώνοντας σε 77-79, που όμως δεν του έφτασε, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κερδίσει 77-81, έχοντας σε καίρια σημεία την εύνοια της διαιτησίας. Παραμένει χωρίς νίκη εντός έδρας ο Άρης στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Απόντος του Χάρις ο Βαγγέλης Αγγέλου ξεκίνησε τον Σλαφτσάκη στην πεντάδα μαζί με τους Νταλό, Μπελ, Μποχωρίδη και ΜακΓκι. Με πέντε πόντους του Νταλό ο Άρης προηγήθηκε 7-2, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 0-8 με δύο τρίποντα πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-12. Κάνοντας επιπόλαια λάθη (Νταλό, Φλιώνης και Τζόουνς κατά σειρά) ο Άρης έχασε τρεις σερί επιθέσεις, χωρίς να χάσει όμως την επαφή με το σκορ. Με τρίποντο του Βεργίνη προσπέρασε ξανά για το 18-17, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Β’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Με ένα μικρό ξέσπασμα (σερί 6-0) ο Άρης έκανε το 25-20, με την Τσαρούχα να… ανακαλύπτει φάουλ υπέρ της ΑΕΚ και να συντηρεί την ΑΕΚ σε κοντινή απόσταση. Κλείνοντας τα μάτια δις σε βήματα της ΑΕΚ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, διαμορφώθηκε το 30-33 με τον Μποχωρίδη να απαντάει με νέο δικό του τρίποντο για την ισοφάριση. Στο τελευταίο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου ο Άρης δεν έβρισκε στόχο και έτσι οι φιλοξενούμενοι με λέι άπ του Μωραΐτη «έγραψαν» το 33-39 του ημιχρόνου, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, με τον Άρη πάντως να πληγώνεται από τα 10 (εύκολα) λάθη του.

Γ’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης μπήκε χωρίς νεύρο με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ξεφύγει 33-44. Με τον Τζόουνς να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στον αγώνα μετά από πέντε προσωπικές άστοχες προσπάθειες, έγινε το 39-46, όμως τα λάθη του (14-7 στο 27’) και οι κακές επιθετικές επιλογές έφεραν την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ξανά στο +11 (43-54). Ένα τρίποντο του Χρηστίδη και ένα γρήγορο λέι απ του Μποχωρίδη στον αιφνιδιασμό (52-59) ήταν αρκετά για να ξεσηκώσουν ξανά το Παλέ όμως τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό έφεραν την ΑΕΚ στο 52-61.

Δ’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Τα λάθη συνεχίστηκαν, όπως και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, οι «γκρι» σφύριζαν εκεί που… έπρεπε και έτσι το σκορ έγινε 54-67. Ο Μποχωρίδης προσπαθούσε μόνος του επιθετικά να κρατήσει τον Άρη και με τρίποντο μείωσε σε 57-67, ενώ ένα ακόμα από τον Μπελ κατέβασε τη διαφορά στο 60-67 στο 35’. Το 60-72 έγινε γρήγορα 67-74 (38’) με σερί προσωπικών πόντων του Τζόουνς, ο οποίος όμως στη συνέχεια είχε 0/2 βολές. Αντίθετα ο Χάντερ τις έβαλε, με τον Κάιζερ να απαντάει με τρίποντο για το 70-76 στα 68’’ πριν το φινάλε. Ο Άρης θα μπορούσε να μειώσει κι άλλο όμως ο Μποχωρίδης έκανε λάθος στον αιφνιδιασμό δίνοντας βολές στον Λαρεντζάκη (2/2).

Μποχωρίδης και Τζόουνς με δύο δυναμικά μπασίματα έκαναν το 74-79 και ο Μποχωρίδης με τρίποντο μετά το γρήγορο κλέψιμο του Μπελ έφερε το ματς σε απόσταση διπόντου (77-79) στα 16’’ πριν το τέλος. Ο Σάκοτα έβαλε τις βολές (2/2), ο Τζόουνς εκβίασε το τρίποντο με το τελικό αποτέλεσμα να «γράφει» 77-81.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81.

Άρης (Αγγέλου): Τζόουνς 15 (2), Κάιζερ 9 (1), Βεργίνης 2 (1), Μποχωρίδης 24 (4), Φλιώνης 2, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Χρηστίδης 3 (1), Σλαφτσάκης 1, ΜακΓκι 6.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Ματσιούλις 10 (1), Ρατάν Μέις, Λαρεντζάκης 13 (1), Μωραΐτης 2, Γκρίφιν 14 (2), Σαντ-Ρόος, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Χάντερ 16.