ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ο Άρης πρωταθλητής ΕΚΑΣΘ στις κορασίδες! (photo)

Το πρωτάθλημα ΕΚΑΣΘ στα χέρια των κορασίδων του Αρη.

Οι κιτρινόμαυρες κέρδισαν στον τελικό του Final 8 τον Παναθλητικό με σκορ 57-47 και κατέκτησαν τον τίτλο.

Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη έκαναν μεγάλη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν την νίκη – τίτλο με διαφορά 10 πόντων.

Ο Παναθλητικός προηγήθηκε με 5-2 στα μισά της πρώτης περιόδου και στο 8’ έκανε το 8-2. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-6.

Ο Άρης μείωσε σε 16-12 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο αντίπαλος ξέφυγε εκ νέου με 21-13 αλλά οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 21-19 με σερί 0-6. Το ημίχρονο έληξε με 27-21.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε σε 29-27. Ο Παναθλητικός έκανε το 36-30 και η περίοδος έληξε στο 39-35.

Οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν 39-39 και με πόντους της Μπαλτζή και της Ασλανίδου πέρασαν 41-45 στο 34’. Ο Άρης έκανε το 43-48 στο 35’ και ακολούθησε διακοπή λόγω έντασης στην κερκίδα. Η ομάδα της Παναγιώτας Τσαμπούρη δεν έριξε ρυθμό και έφτασε στο +9 (43-52). Η Γιάνταη με καλάθι και φάουλ έκανε το 43-55 και η ίδια έγραψε το 45-57.

Τα δεκάλεπτα: 14-6, 27-21, 39-35, 47-57.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Μακρής-Αποστολίδου): Κισόγλου, Αποστολίδου, Σακκοράφα, Σαββίδου 6, Γερακάρη, Ομο 10, Καπετανικόλα 9(1), Τσέλλιου, Χωλοπούλου 7, Σύρπα 15.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Μπαλτζή 19, Ασλανίδου 8, Γιάνταη 16, Τριανταφύλλου 2, Νεράντζη 2, Τόλιου 10, Καραμανλή, Κοτζαμπάση.