Ο Άρης “σκόρπισε” το Λαύριο με μπάσκετ… θανάτου στο φινάλε (84-70)!

Ο Άρης με πρωταγωνιστές τους Έλληνες παίκτες του και καθοριστικό για άλλη μια φορά τον Λάκι Τζόουνς πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη επί του Λαυρίου με σκορ 84-70, αποζημιώνοντας τους 5.500 “τρελούς” που έδωσαν τη δική τους παράσταση στο Παλέ!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Το παιχνίδι αναμενόταν να είναι ντέρμπι και έτσι έγινε. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα, αλλά το Λαύριο με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε λύσεις από δεύτερες επιθέσεις 10π. στο α’ δεκάλεπτο) και με κορυφαίο τον Νίξον προηγήθηκε με 10-14 (7’). Ο Τολιόπουλος έδωσε πολύτιμες λύσεις επιθετικά και κράτησε τον Άρη που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (18-19), έχοντας 11 πόντους από τα λάθη του Λαυρίου.

Με πρωταγωνιστή τον Σλαφτσάκη στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι κίτρινοι μετέτρεψαν το 21-26 (13’) σε 28-26 (14’), ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο παρασύρθηκαν από τους χώρους που έδωσε το Λαύριο και εκτέλεσαν πολλά τρίποντα, τα οποία ναι μεν ήταν ελεύθερα, αλλά άστοχα (4/19 στο α’ μέρος). Αυτό το στοιχείο “πλήγωσε” τους κίτρινους και φυσικά η τριάδα Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Ζαχαρή που με τελείως προκλητικό τρόπο έδωσε 17 βολές στο Λαύριο και 4 στον Άρη!

Το Λαύριο ξέφυγε με 28-33 και 30-35, αλλά ο Άρης κατάφερε με κορυφαίο τον Μποχωρίδη να μειώσει στον πόντο στο φινάλε του ημίχρονου (36-37).

Η άμυνα του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν σεμιναριακή. Οι κίτρινοι κατάφεραν να εξουδετερώσουν το παιχνίδι του Λαυρίου, που μπορεί να πέτυχε 14 πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά έφτυσε αίμα από την αμυντική λειτουργία των κίτρινων, που βρήκαν λύσεις από τον Φλιώνη, τον ΜακΓκι και τον Τζόουνς και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (42-42 στο 23’, 48-43 στο 25’) και να ξεφύγουν με 57-50 με καλάθι-φάουλ του Σλαφτσάκη από κλέψιμο του Φλιώνη λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (57-51).

Το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Νίξον κατάφερε πολύ γρήγορα να επιστρέψει και ισοφάρισε σε 60-60 στο 33’, αναγκάζοντας τον Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε το… πάρτι του Τολιόπουλου. Τρία τρίποντα και μια ασίστ σε λιγότερο από τρία λεπτά από τον 23χρονο γκαρντ που έβαλε φωτιά στο Παλέ και έδωσε στον Άρη προβάδισμα 8 πόντων (75-67 στο 37’), ενώ το τρίποντο του Τζόουνς και η βολή του Μποχωρίδη έγραψαν το 79-69 (38’)! Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Μποχωρίδη με τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 82-70 (1:30)… Τα πάντα είχαν τελειώσει!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 57-51, 84-70.

ΑΡΗΣ (11/17β., 20/42δπ., 11/35τρ., 40ρ., 13ρ., 9ασ., 9κλ., 1κοψ.): Φλιώνης 5 (3ρ., 5ασ., 3κλ.), Μποχωρίδης 16 (3/4β., 5/8δπ., 1/4τρ., 4ρ., 3ασ.), ΜακΓκι 13 (3/4β., 5/11δπ., 13ρ.), Χάρις 4 (4ρ.), Νταλό 4 (3ρ.), Σλαφτσάκης 10 (1/3β., 3/4δπ., 1/2τρ., 2ρ.), Βεργίνης, Τολιόπουλος 17 (1/2δπ., 5/9τρ., 2ασ.), Χρηστίδης, Τζόουνς 15 (4/6β., 1/5δπ., 3/8τρ., 5ρ.), Κάιζερ.

ΛΑΥΡΙΟ (20/31β., 13/31δπ., 8/18τρ., 38ρ., 20ασ., 20λ., 4κλ., 1κοψ.): Κακλαμανάκης 6 (6ρ.), Νίξον 15 (1/4β., 4/4δπ., 2/4τρ., 5ρ., 5ασ.), Κουζέλογλου 5 (11ρ.), Λαμπ 13 (4/5β., 3/6δπ., 1/3τρ., 5ρ., 2ασ.), Ίνγκλις 12 (7/9β., 1/5δπ., 1/4τρ., 3ασ.), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης, Μιλόσεβιτς 3 (1), Λεγκίκας, Μπιούφορντ 10 (2/2τρ.), Τόμας 6 (4ασ.).