Ο Άρης τρόμαξε Παναθηναϊκό και διαιτητές στο ΟΑΚΑ, “πλασματικό” το τελικό 85-65!

Και μόνο το ότι ο Άρης κατάφερε να φανερώσει για άλλη μια φορά πόσο ξεδιάντροποι είναι οι περισσότεροι από τους διαιτητές στην ελληνική Α1 είναι “παράσημο” από τον σημερινό αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Με το σκορ στο 60-59 στο 30’ οι Ξενικάκης, Παντελίδης και Σκούτας έκαναν ότι ήταν δυνατόν για να μην χάσει ο Παναθηναϊκός και αυτό έγινε (85-65).

Ο Άρης μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός με τον Παναθηναϊκό μόνο στα πρώτα 13 λεπτά. Με καλές επιλογές στην επίθεσή του, βρήκε σκορ και κρατήθηκε στο παιχνίδι, παρότι δεν μπόρεσε να περιορίσει τη δράση του Νικ Καλάθη.

Ο πλέι μέικερ του Παναθηναϊκού ήταν ο παίκτης που έκανε όλη τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, όχι γιατί σκόραρε 8 πόντους, αλλά γιατί μοίρασε 8 τελικές πάσες, πληγώνοντας τον Άρη με την οξυδέρκειά του.

Μετά το 7-7 στο 3’ ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 13-2 και ξέφυγε με 20-9 (8’), πριν ο Άρης μειώσει σε 22-14 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Με σωστές αποστάσεις στην επίθεσή του οι κίτρινοι μείωσαν σε 27-21 στο 13’, αλλά από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν εύκολα λάθη και είχαν αστοχία από το τρίποντο (4/14 στο α’) με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 να ξεφύγουν με 36-21 (15’).

Η κακή προσωπική άμυνα των παικτών του Άρη έδωσε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό για εύκολα καλάθια και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 51-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπέροχο για τον Άρη στο ξεκίνημά του. Οι κίτρινοι με επιθετική άμυνα αποσυντόνισαν τον Παναθηναϊκό, προστάτευσαν το αμυντικό ριμπάουντ και με συνεχόμενα τρίποντα (δύο από τον Τολιόπουλο) κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 17-5 και να μειώσουν σε 56-51 στο 25’!

Ο Άρης θα μπορούσε να μειώσει ακόμα περισσότερο, αλλά οι διαιτητές δεν έδιναν φάουλ ούτε με… αίτηση, ωστόσο δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγε. Το σκορ στο 29’ ήταν 60-57 και ο Χρηστίδης στη λήξη του δεκαλέπτου μείωσε στον πόντο κάνοντας το 60-59!

Ήταν απολύτως φυσιολογικό γιατί ζούμε στο καταραμένο ελληνικό μπάσκετ οι διαιτητές να μην αφήσουν τον Άρη να διεκδικήσει το παραμικρό στο ΟΑΚΑ. Μέσα σε 3,5 λεπτά στην τέταρτη περίοδο τα φάουλ ήταν 5-0 εις βάρος των κίτρινων, οι γηπεδούχοι είχαν εκτελέσει ήδη έξι βολές και προηγήθηκαν με 70-62.

Ο Τολιόπουλος με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης μείωσε σε 70-65 και στην επόμενη κατοχή του Παναθηναϊκού έκλεψε τη μπάλα, δέχθηκε φάουλ που ήταν αντιαθλητικό από τον Καλάθη, αλλά οι διαιτητές έδωσαν… άουτ για τον Παναθηναϊκό! Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 77-65 στο 36’ και ο Κιλπάτρικ έκανε το 80-65 (37’) για να τελειώσει η σεμνή τελετή. Όχι ότι ο Άρης θα είχε πιθανότητα να διεκδικήσει κάτι αφού θα φρόντιζαν για το αντίθετο οι Ξενικάκης, Παντελίδης και Σκούτας…

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (16/24β., 21/32δπ., 9/21τρ., 38ρ., 19ασ., 13λ., 9κλ.): Παπαπέτρου 7 (3ρ.), Καλάθης 18 (3/4δπ., 4/7τρ., 10ασ.), Τόμας 8 (8ρ.), Κιλπάτρικ 9 (1/2β., 1/2δπ., 2/3τρ., 4ασ.), Πέιν 11 (2/3β., 3/6δπ., 1/1τρ., 4ρ.), Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12 (4/4β., 4/4δπ., 8ρ.), Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7, Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 5.

ΑΡΗΣ (5/10β., 15/31δπ., 10/30τρ., 25ρ., 15ασ., 15λ., 10κλ., 1κοψ): Φλιώνης 4 (3ρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 8 (4ασ.), ΜακΓκι 7 (1/6β., 3/4δπ.), Τζόουνς 5, Χάρις 11 (3/6τρ., 4ρ., 4κλ.), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 9 (3/6τρ., 2κλ.), Χρηστίδης 4, Νταλό 9 (6ρ.), Κάιζερ 8 (5ρ.), Αγγέλου.