Ο Άρης 8/10 φορές όταν δεν σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο δεν κερδίζει

Ο Άρης έως τώρα έχει συγκεντρώσει 30 (36 ουσιαστικά) βαθμούς, έπειτα από 10 νίκες και 6 ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Τις ήττες από τον Βόλο και τον ΠΑΣ, που είχαν σαν αποτέλεσμα την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, ακολούθησε η ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ. Ένα τρίτο παιχνίδι στη σειρά χωρίς γκολ, που δυσκόλεψε πολύ την προσπάθεια του Άρη να μπει στα πλέι οφ.

Χρειάζεται τρεις νίκες στα τρία παιχνίδια που απομένουν για να έχει αρκετές πιθανότητες για να «κλειδώσει» μία θέση που οδηγεί στα Play Off. Ωστόσο, θα χρειαστεί να σκοράρει ώστε να κατακτήσει βαθμούς, καθώς μέχρι στιγμής έχει πολύ μεγάλη δυσκολία στο γκολ, αλλά δεν δέχεται και εύκολα. Στα 23 παιχνίδια του έχουν επιτευχθεί 41 γκολ (21-20), τα λιγότερα από κάθε άλλης ομάδας.

Αξιο αναφοράς ωστόσο είναι το γεγονός ότι 8/10 φορές όποτε ο Άρης δεν βρίσκει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στα πρώτα 45 λεπτά αγώνα, αδυνατεί και να κερδίσει.

Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα ότι στις οκτώ από τις δέκα νίκες που μετράνε έως τώρα οι «κίτρινοι» στη Super League Interwetten, έχουν ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Αν ο Άρης δεν βρει δίχτυα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τότε βάσει των αριθμών, τα αρνητικά αποτελέσματα είναι αναπόφευκτα.