Ο… έλεγχος της μεγάλης νίκης! Το PRESSARIS “βαθμολογεί” τους παίκτες του Άρη

Ο Άρης πήρε τεράστια νίκη στο ντέρμπι της πόλης απέναντι στον ΠΑΟΚ με 1-0 και το PRESSARIS παραθέτει την βαθμολογία των παικτών του Άρη, στην Τούμπα.

Κουέστα: Για ακόμα μία αγωνιστική ο Ισπανός ήταν σταθερός δίχως να προβεί σε λάθη ενώ όπου χρειάστηκε έκανε καίριες επεμβάσεις. 7.5/10

Εμπακατά: Καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, είχε κάποια διαστήματα αστάθειας, για άλλη μία φορά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει στην επίθεση, αντικαταστάθηκε σωστά. 6/10

Μπράμπετς: Ο Τσέχος ήταν ο «βράχος» της άμυνας χωρίς να κάνει κάποιο λάθος στον αγώνα. 7/10

Φαμπιάνο: Σταθερός για ακόμα ένα παιχνίδι, βελτίωσε την αντίληψη του στο ψηλό παιχνίδι. 7/10

Σούντγκρεν: Ήταν η ευχάριστη έκπληξη καθώς έδειξε ότι μπορεί να συνεισφέρει εκ νέου ως βασικός. Με πάθος στην άμυνα, εάν ήταν λίγο πιο τυχερός θα είχε πετύχει και γκολ, σε δυο… βολίδες που εκτόξευσε 7/10

Ντουκουρέ: Έτρεξε στον αγώνα δίχως όμως να φανεί ιδιαίτερα στον αγωνιστικό χώρο. 6/10

Ματίγια: Δημιούργησε παιχνίδι χωρίς όμως να προσφέρει τα αναμενόμενα σε ότι αφορά τα μαρκαρίσματα των παικτών. Στο δημιουργικό τομέα πάντως βοήθησε σε πολλές περιπτώσεις 6/10

Ιτούρμπε: Με σκαμπανεμβάσματα. Δεν φάνηκε στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας, ήταν στο μεγαλύτερο μέρος ακίνδυνος. Πρόσφερε ωστόσο σημαντικές βοήθειες στα μετόπισθεν. 5.5/10

Μπερτόγλιο: Πήρε την μπάλα στα πόδια του, έβγαλε όμορφες πάσες και συνεργασίες με τους υπόλοιπους επιθετικούς της ομάδας. Πειστική επανεμφάνιση 7/10

Μαντσίνι: Έτρεξε όλο το γήπεδο, πήρε πρωτοβουλίες ενώ ήταν και ο παίκτης που έβγαλε την καταπληκτική πάσα-γκολ στον Καμαρά. 7.5/10

Καμαρά: Στο πρώτο ημίχρονο δεν του βγήκε το παιχνίδι, έχασε κοντρόλ που δεν χάνεται, στο δεύτερο ανέβασε στροφές σκοράροντας με όμορφο τελείωμα σε κλειστή γωνία. Από τα καλύτερα ημίχρονα που είχε με τον Άρη αυτό στο β’ μέρος 8/10

Σάκιτς: Αγωνίστηκε ως αλλαγή για κάτι περισσότερο από είκοσι λεπτά, δεν ξεχώρισε. 5/10

Πάλμα: Δεν φάνηκε σε αυτά τα δεκαπέντε λεπτά που έπαιξε. 4/10

Γκαρσία: Προσπάθησε να τρέξει στην επίθεση, πρόσφερε στο αμυντικό κομμάτι για τα δεκαπέντε λεπτά που έπαιξε. 5.5/10

Δεληζήσης: Αγωνίστηκε μόνο για δέκα λεπτά, βαθμολογείται απλά γιατί βοήθησε να μην απειληθεί η ομάδα, έχοντας συγκεκριμένο ρόλο 5.5/10.