Ο Απόλλων Πατρών στον τελικό Κυπέλλου, “διπλό” στην Κηφισιά (73-75)

Ο Απόλλωνας κατάφερε να ξεπεράσει το κακό του πρώτο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόρλιν Φιτζπάτρικ, πήρε το «θρίλερ» με 73-75 επί της μαχητικής Κηφισιάς και το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά το 1997!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δεν παρουσίαζαν αξιοσημείωτες διαφορές καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, με την Κηφισιά ωστόσο, που δεν είχε στην διάθεσή της τον τραυματία Μαυροειδή, να δείχνει πιο «ζεστή» από τον Απόλλωνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 9-4 ενώ στο ένατο λεπτό είχαν αυξήσει την διαφορά στο +11 (19-8), με τον Απόλλωνα να μειώνει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 19-11.

Στην δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας βρήκε λύσεις στην επίθεση και πιέζοντας στην άμυνα κατάφερε να μειώσει την διαφορά. Η Κηφισιά παρέμενε ωστόσο στην θέση του οδηγού, κάτι στο οποίο βοηθούσε η κυριαρχία της στον τομέα των ριμπάουντ και στο 15ο λεπτό προηγούνταν με 25-19. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα όμως, με μπροστάρη τον πεισματάρη Φιτζπάτρικ άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και στο 18’ έφτασε στο -2 (30-28)! Η Κηφισιά κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 34-30.

Στην επανάληψη τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν, καθώς ο Απόλλωνας βρήκε τρόπους να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των γηπεδούχων και με τον Τόρλιν Φιτζπάτρικ να συνεχίζει να ηγείται στην επίθεση, η ομάδα της Πάτρας κατάφερε όχι απλά να μειώσει αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ με 42-43 στο 25ο λεπτό! Η Κηφισιά κατάφερε στο 27΄να ξαναπάρει προβάδισμα με 47-45 αλλά το τέλος της περιόδου βρήκε τον Απόλλωνα στο +6 (50-56).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με τις δύο ομάδες να μοιάζουν αποφασισμένες να παλέψουν ως το τέλος. Η Κηφισιά απάντησε στο 50-59 των φιλοξενούμενων με σερί επτά πόντων, μειώνοντας σε 57-59 στο 33ο λεπτό, με πρωταγωνιστή τον Ούρος Ντούβνιακ. Ο Φιτζπάτρικ δήλωσε εκ νέου «παρών» για το 60-68 στο 36ο λεπτό μετά από δικό του τρίποντο και 2/2β, ενώ ο ίδιος με το 6ο του τρίποντο στο ματς, έκανε το 63-71 στο 38’! Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως, 47 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος κατάφερε να μειώσει σε 73-75, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Απόλλωνα και το «θρίλερ» συνεχίστηκε! Στα 12’’ για την λήξη ο Ελ Αμίν με μια λάθος πάσα «χάρισε» την κατοχή στην Κηφισιά με το σκορ στο 73-75 αλλά ο Τσαλδάρης ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση και ο Απόλλωνας πήρε τελικά την μεγάλη νίκη, με τους γηπεδούχους ωστόσο να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ στην τελευταία φάση.

Δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 50-56, 73-75

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Καυκής, Γιούιν, Λιακόπουλος 10 (6ασ), Τσαλδάρης 5 (1), Πεσάκοβιτς, Ντούβνιακ 17 (2), Ντέιβις 10 (2), Ψαθάς 2, Μελισσαράτος 13, Μπάρλος 16 (2), Κακιούζης.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 8 (1), Αργυρόπουλος 10 (2), Γκάλογουεϊ 8, Γεωργαλλής 2, Πεν 11, Φιτζπάτρικ 25 (6), Αντωνάκης, Ελ Αμίν 9 (1), Μολφέτας 2.

Πηγή: superbasket.gr